Lekcje gry na fortepianie

Kilka słów o fortepianie.

Świat muzyki i dźwięków jest światem fascynującym, który od już od wieków uruchamia w ludziach całe pokłady różnorodnych emocji uzależnionych od charakteru brzmienia. Mawia się nawet, że muzyka jest pierwszym wynalazkiem ludzkości, który powstał znacznie wcześniej niż słowa. Do dziś muzyka funkcjonuje jako najsubtelniejsza i najdoskonalsza forma przekazu, która wpływa na ludzką podświadomość w sposób doskonalszy niż jakakolwiek dziedzina sztuki.

Do prawdziwej arystokracji wśród instrumentów muzycznych należy bez wątpienia fortepian, którego początki datuje się już na końcówkę XVII wieku. Mówiąc o tym instrumencie koniecznie należy wspomnieć o pewnym słynnym Włochu – Bartolomeo Cristoforii, którego uważa się za pierwszego konstruktora tego niezwykłego instrumentu. Cristoforii w fortepianie sprawnie połączył działanie dwóch innych instrumentów muzycznych: cichego klawikordu i głośnego klawesynu, stąd słynne „piano e forte”, czyli „cicho i głośno” określające pierwsze fortepiany. Oczywiście od tamtych pamiętnych czasów minęło już ponad 300 lat podczas których fortepiany w wysokim stopniu ewoluowały, między innymi dzięki sławnemu Ludwikowi van Beethovenowi, którego postępująca głuchota zmusiła konstruktorów do tworzenia coraz większych i głośniejszych instrumentów.
W muzycznym światku funkcjonuje specjalny podział fortepianów ze względu na ich długość, w związku z czym można wyróżnić fortepiany gabinetowe, salonowe, półkoncertowe i koncertowe.
Prawdziwa moda na fortepiany nastała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy instrument ten znajdował się niemal w każdym pałacu, dworku, a nawet zwykłym mieszkaniu obywatela klasy średniej. Niestety, druga połowa XX wieku zdecydowanie należała już do instrumentów elektrycznych a fortepianowe brzmienia poszły nieco w odstawkę.
Obecnie, fortepiany mają oczywiście swoich wielkich entuzjastów i coraz więcej młodych osób wiążę swoją życiową karierę z grą na tym wspaniałym instrumencie. Niestety koszt fortepianu jest wprost zawrotny. Naturalnie najwięcej pieniędzy pochłaniają instrumenty słynnych producentów, takich jak: Steinway, Carl Bechstein, Ignaz Bösendorfer, Blüthner, Paolo Fazioli, Yamaha, Kawai, czy Petrof, których nazwisko jest automatycznie największą gwarancję wysokiej jakości.

Umiejętność gry na fortepianie jest nieodłącznie związana z talentem muzycznym. Nie każdy będzie w stanie posiąść tę umiejętność i w dodatku w odpowiedni sposób ją wykorzystać. Należy pamiętać, że obowiązkiem każdego człowieka jest rozwijać dany mu talent i pod żadnym pozorem nie pozwolić go zmarnować.

 

Dzisiaj termin fortepian jest zwykle zarezerwowany dla instrumentów przed 1830r. lub ich kopii. Instrumenty te różnią się od współczesnego fortepianu pod względem wyglądu, dotyku i brzmienia wynikowego. Charakterystyczne barwy fortepianu wynikają z następujących czynników:

– niskim napięciu strun ( mniej niż jedna czwarta napięcia na nowoczesnych fortepianach)

– brak żelaznego kadru

– stosowanie miękkich okładzin ze skóry zamiast młotka, a nie prasowanego filcu używanego w czasach współczesnych