Lekcje gry na fortepianie

Kilka słów o fortepianie

Świat muzyki i dźwięków jest światem fascynującym, który od już od wieków uruchamia w ludziach całe pokłady różnorodnych emocji uzależnionych od charakteru brzmienia. Mawia się nawet, że muzyka jest pierwszym wynalazkiem ludzkości, który powstał znacznie wcześniej niż słowa. Do dziś muzyka funkcjonuje jako najsubtelniejsza i najdoskonalsza forma przekazu, która wpływa na ludzką podświadomość w sposób doskonalszy niż jakakolwiek dziedzina sztuki.

Do prawdziwej arystokracji wśród instrumentów muzycznych należy bez wątpienia fortepian, którego początki datuje się już na końcówkę XVII wieku. Mówiąc o tym instrumencie koniecznie należy wspomnieć o pewnym słynnym Włochu – Bartolomeo Cristoforii, którego uważa się za pierwszego konstruktora tego niezwykłego instrumentu. Cristoforii w fortepianie sprawnie połączył działanie dwóch innych instrumentów muzycznych: cichego klawikordu i głośnego klawesynu, stąd słynne „piano e forte”, czyli „cicho i głośno” określające pierwsze fortepiany. Oczywiście od tamtych pamiętnych czasów minęło już ponad 300 lat podczas których fortepiany w wysokim stopniu ewoluowały, między innymi dzięki sławnemu Ludwikowi van Beethovenowi, którego postępująca głuchota zmusiła konstruktorów do tworzenia coraz większych i głośniejszych instrumentów.
W muzycznym światku funkcjonuje specjalny podział fortepianów ze względu na ich długość, w związku z czym można wyróżnić fortepiany gabinetowe, salonowe, półkoncertowe i koncertowe.
Prawdziwa moda na fortepiany nastała na przełomie XIX i XX wieku, kiedy instrument ten znajdował się niemal w każdym pałacu, dworku, a nawet zwykłym mieszkaniu obywatela klasy średniej. Niestety, druga połowa XX wieku zdecydowanie należała już do instrumentów elektrycznych a fortepianowe brzmienia poszły nieco w odstawkę.
Obecnie, fortepiany mają oczywiście swoich wielkich entuzjastów i coraz więcej młodych osób wiążę swoją życiową karierę z grą na tym wspaniałym instrumencie. Niestety koszt fortepianu jest wprost zawrotny. Naturalnie najwięcej pieniędzy pochłaniają instrumenty słynnych producentów, takich jak: Steinway, Carl Bechstein, Ignaz Bösendorfer, Blüthner, Paolo Fazioli, Yamaha, Kawai, czy Petrof, których nazwisko jest automatycznie największą gwarancję wysokiej jakości.

Umiejętność gry na fortepianie jest nieodłącznie związana z talentem muzycznym. Nie każdy będzie w stanie posiąść tę umiejętność i w dodatku w odpowiedni sposób ją wykorzystać. Należy pamiętać, że obowiązkiem każdego człowieka jest rozwijać dany mu talent i pod żadnym pozorem nie pozwolić go zmarnować.

Facebook

YouTube