Szkoła muzyczna – czy jest ona odpowiednia dla naszego dziecka?

Dla większości rodziców, szkoła muzyczna to dość egzotyczna forma drogi kształcenia ich pociech. Nic w tym dziwnego – przecież większość z nich wybiera „tradycyjne” szkoły średnie, techniczne i zawodowe. Jednak czy faktycznie tak musi być? A co, jeśli nasza pociecha naprawdę jest uzdolniona? Co wtedy?

Nic na siłę

Zanim zafundujemy naszemu dziecku lekcje gry na gitarze, musimy pamiętać, że talent u dziecka wymaga odkrycia. Jeśli nasze dziecko od małego interesowało się składaniem różnych części, to raczej muzyka z niego nie będzie. Jednak gdy zauważymy, że lubi ono „śpiewać do dezodorantu” czy też wykonywać różne kombinacje bardziej złożonych dźwięków, nic nie stoi na przeszkodzie by po prostu spróbować.

Liczy się czas…

Rozpoczęcie nauki w szkole muzycznej, powinno odbywać się możliwie jak najszybciej. Im dziecko jest mniejsze, tym łatwiej przyswoi wiedzę. Oczywiście należy tu pamiętać o zdrowym rozsądku i pozostawić mu nieco czasu na przeżycie jego dzieciństwa…

Rozpoczęcie nauki rytmiki, może mieć miejsce z powodzeniem już u sześciolatka. Jest to optymalny wiek, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by niektóre z zajęć odbywały się wcześniej.

Kiedy instrumenty?

Gdy nasze dziecko ma już około 8 lat, możemy „podstawiać mu” pierwsze instrumenty. Na początku mogą to być proste rzeczy, z biegiem czasu można zadbać o bardziej złożone zadania, takie jak np lekcje gry na gitarze. Warto rozłożyć edukację muzyczną dziecka na kilka etapów. Jest to bardzo ważna z punktu edukacyjnego kwestia.

Facebook

YouTube