Lekcje gry na pianinie

Jeśli grasz poważnie, to grasz na fortepianie, inaczej grasz na pianinie.

Fortepian oferuje szeroki zakres dynamiki, bogaty rezonans, zróżnicowaną tonację i wrażliwy dotyk. Tylko wtedy, gdy wszystkie te cechy zostaną połączone, pianiści będą w stanie w pełni przekazać bogatą ekspresję dźwiękową, którą kompozytorzy włączyli do swoich prac.

Różnice pomiędzy pianinem a fortepianem.

W pianinie pionowym struny są nawijane pionowo, aby instrument był bardziej zwarty, co umożliwia grę na niewielkiej przestrzeni. Natomiast fortepian zachowuje kształt oryginalnego pianoforte, w którym struny są naciągnięte poziomo i ma większy potencjał ekspresji.

Różnice w działaniu.

Istnieje znaczna różnica między mechanizmami działania fortepianu i pianina.

Fortepian

Poziomy. Ponieważ młoty powracają do pozycji spoczynkowej pod własnym ciężarem, powtórzenie, w którym nuty powtarza się szybko, na przykład podczas grania trylami, jest płynne (możliwe jest powtórzenie klawiszy tak szybko, jak 14 razy na sekundę).

Pianino

Pionowy. Młotki polegają na sprężynach, by powrócić do pozycji spoczynkowej, a więc istnieje limit szybkich powtórzeń, taki jaki jest używany podczas grania tryli (możliwe jest powtórzenie klucza tak szybko, jak siedem razy na sekundę).

Jak zacząć grać na pianinie?pianino i kobieta

1. Sprzęt i konfiguracja.

Znajdź możliwość gry na pianinie. Większość nauczycieli zaleca zakup prawdziwego pianina, który można przechowywać i ćwiczyć w domu. Pianina różnią się znacznie pod względem stylu, rozmiaru i kosztów; dla większości ludzi średni rozmiar pianina jest idealny, ponieważ zajmuje mniej miejsca niż fortepian i ma znacznie lepszy dźwięk niż najbardziej kompaktowe. Należy pamiętać, że chociaż można znaleźć tanie fortepiany, a czasem nawet za darmo, to niebezpieczne i trudne jest przenoszenie pianina z miejsca na miejsce. Upewnij się, że masz przygotowaną profesjonalną dostawę, która pomoże ci przenieść twój instrument. Należy pamiętać, że po przesunięciu fortepianu potrzeba kilku godzin lub dnia, aby struny aklimatyzowały się, więc unikaj gry przez jakiś czas. Kiedy kupujesz używane pianino za małe pieniądze z rynku prywatnego, prawdopodobnie będziesz musiał je dostroić i ewentualnie nawet naprawić, zanim będzie można na nim grać. Sprawdź lokalne wykazy firm, aby znaleźć kogoś, kto jest w stanie dojechać i ocenić stan twojego pianina. Dopuszczalne jest kupowanie wysokiej jakości elektronicznej klawiatury, jeśli musisz (na przykład, jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu studyjnym), ale nie jest to zalecane. Będziesz miał więcej problemów z prawidłową pozycją i pozycjonowaniem ręki niż w przypadku prawdziwego pianina, a nigdy nie będziesz w stanie wywierać jak największej kontroli nad dźwiękiem klawiatury, jak to tylko możliwe przy przyzwoitym pianinie. Istnieją jednak elektryczne pianina, które mają ważone klawisze, aby poczuć się jak prawdziwy fortepian. Byłoby to idealne rozwiązanie, ale może być tak kosztowne, jak uzyskanie prawdziwego fortepianu.

2. Prawidłowa postawa ciała.

Usiądź na ławce przy pianinie. Skieruj swoje przedramiona w stronę klawiszy, aż znajdą się równolegle do podłogi. Jeśli ławka jest na właściwej wysokości, palce powinny delikatnie spływać w dół i opierać się na szczytach klawiszy, bez konieczności zginania nadgarstków lub podnoszenia lub opuszczania ramion. Dostosuj wysokość ławki, aż poczujesz brak napięcia w ramionach, gdy siedzisz przy pianinie. Upewnij się, że twoje ramiona i górna część ciała również są zrelaksowane. Oprzyj stopy płasko na ziemi, w pewnej odległości od siebie, z palcami wskazującymi na wprost. Usiądź z prostym grzbietem – ramiona nie powinny przechylać się do przodu, a kręgosłup powinien być prosty. Wsuwaj się, aż Twoje dłonie spoczną na klawiszach bez rozciągania rąk. Powinieneś być w stanie przesunąć stopy do przodu do pedałów i z powrotem, nie obciążając nóg. Podczas utrzymywania tej pozycji całe ciało powinno być zrelaksowane.

3. Sprawdź pozycję twoich rąk.

Powinieneś usiąść na środku klawiatury. Każdy z dziesięciu palców powinien spoczywać na jednym białym klawiszu. Twój prawy kciuk spoczywa na białym klawiszu po lewej stronie grupy dwóch czarnych klawiszy na środku klawiatury, co jest notatką C. Każdy palec po prawej stronie spoczywa na następnym następującym białym klawiszu, a więc D, E, F i G. Twoja lewa ręka podąża tym samym wzorem o oktawę w dół, tylko odwrotnie: lewy różowy powinien spoczywać na C, a lewy kciuk powinien spoczywać na G. Powinno być dwa białe klawisze (A i B) pomiędzy kciukami. Nauka nut w centrum najpierw jest konwencjonalna, ponieważ pianista musi zwykle siedzieć na środku klawiatury, aby móc dotrzeć do każdego wysokiego i niskiego dźwięku bez wstawania i poruszania się.   Jeśli ten krótki wstęp zainteresował ciebie do rozpoczęcia nauki, brania lekcji gry na pianinie, to zapraszamy do naszej szkoły muzycznej w Rzeszowie Virtuoso. Kontakt znajdą państwo pod tym adresem: https://virtuoso.rzeszow.pl/kontakt/