Nauka śpiewu i wokalu

Virtuoso | prowadzimy lekcję nauki śpiewu w Rzeszowie, lekcje indywidualne oraz grupowe. Nauczymy Ciebie śpiewać od poziomu amatorskiego, przez średniozaawansowany aż zostaniesz zawodowym wykonawcą artystycznym. Nauka śpiewu Rzeszów to nasz nowy program lekcyjny który prowadzimy w Rzeszowie, zapraszamy wszystkich.

Chyba każdy zna powiedzenie: „Śpiewać każdy może – trochę lepiej lub trochę gorzej. Te słowa doskonale sprawdzają się w praktyce. Jeśli jednak naszym pragnieniem jest umiejętność profesjonalnego operowania głosem, powinniśmy oddać się w ręce fachowców. Nauka śpiewu to krok, który z powodzeniem można podjąć w każdym wieku.
dziewczynka trzyma mikrofon w rękach i przygotowuje się do śpiewu

Podstawowe błędy popełniane podczas śpiewu

Niektórzy ludzie zostali obdarowani przez Matkę Naturę piękną, charakterystyczną barwą głosu. To jednak nie wszystko. Struny głosowe, gardło i krtań to narzędzia, o które każdy wokalista (niezależnie w jakim punkcie swojej kariery się znajduje) musi dbać z największą starannością. Jakie błędy popełniane są najczęściej podczas śpiewania? Trenerzy emisji głosu zgodnie podkreślają, że są to:

– zbyt częste podnoszenie głowy – początkujące osoby podświadomie unoszą głowę i podbródek, aby uwolnić z gardła więcej powietrza. Skutek jest jednak odwrotny, a gardło ulega zaciśnięciu;
– płytki oddech – osoby dopiero rozpoczynające przygodę ze śpiewem często zapominają, jak odpowiednio pracować przeponą, której użycie podczas śpiewania jest kluczowe;
– napinanie brwi lub czoła – podczas niekontrolowanego spinania mięśni twarzy automatycznie napina się również krtań;
– zaciskanie szczęki – aby dźwięk został uwolniony z gardła, potrzeba nieco wysiłku. Zaciskanie ust tylko pogorsza sprawę.

mężczyzna trzyma mikrofon na scenie

Dlaczego ćwiczenia powinny iść w parze z nauką śpiewu?

Ładny śpiew to jedno, ale żeby głos posłużył nam przez długie lata, do swojego codziennego harmonogramu należy włączyć zestaw przydatnych ćwiczeń technicznych i oddechowych. Dzięki nim nie napotkamy problemów podczas śpiewania zbyt niskich oraz zbyt wysokich dźwięków, a sama czynność śpiewania będzie nie tyle przyjemniejsza, ile zdrowsza dla naszych strun głosowych.

Jakie ćwiczenia zaleca się podczas nauki śpiewu?

Aby wykorzenić złe nawyki, początkującym kursantom zalecane są ćwiczenia z… butelką wody. Plastikową butelkę stawia się na głowie. Dlaczego? Aby oduczyć się podnoszenia głowy w trakcie śpiewu. Jak zostało wspomniane wcześniej, ten z pozoru niewinny ruch prowadzi do tego, że gardło od razu zaczyna się zaciskać. Umiejscowienie butelki na głowie pozwala na prawidłowe ustawienie ciała i wyzbycia się przekonania, że uniesiony podbródek równa się większej ilości przestrzeni w gardle. Kolejną praktyką jest ćwiczenie przepony. Gdy śpiewamy, nie powinniśmy nabierać dużych haustów powietrza do płuc. Owszem, dawka tlenu jest bardzo istotna dla śpiewaka, ale trzeba pamiętać o jednym. Zbyt duży wdech do płuc oznacza uniesienie ramion i klatki piersiowej, skrócenie szyi, a to z kolei ponownie skutkuje zaciśnięciem gardła. Przed rozpoczęciem repertuaru muzycznego należy kilka razy uaktywnić przeponę. Wystarczy proste ćwiczenie. Kładziemy się na plecach, a na brzuchu umieszczamy coś ciężkiego np. książki. Kontrolujemy oddech tak, aby najpierw unosiły się książki, a dopiero potem klatka piersiowa. Następnie powtarzamy czynność, ale już bez balastu.

Zapisz się już dziś!

Napisz do nas wiadomość

Postaramy się odpowiedzieć w możliwie najkrótszym czasie