Szkoła muzyczna w Rzeszowie

Wielu psychologów i fachowców twierdzi, że większość ludzi rodzi się ze zdolnościami muzycznymi. Niewiele jest takich dzieci, którym przysłowiowy słoń nadepnął na ucho. Zdecydowana większość maluchów wykazuje przeciętne zdolności muzyczne, które doskonale widać w czasie zajęć ze śpiewu, gry na prostych instrumentach takich jak grzechotki i bębenki prowadzonych w prawie każdym przedszkolu, a nawet już w żłobkach. Około 20 % dzieci ma ponadprzeciętne zdolności i i świetny słuch. Zadaniem rodziców i opiekunów w przedszkolu jest wychwycenie tych uzdolnień i pomoc maluchowi w ich rozwoju.

WSZYSTKO W ODPOWIEDNIM CZASIE

Rodzice, którzy zauważą predyspozycje muzyczne u dziecka, często zastanawiają się, w jakim wieku rozpocząć naukę gry na instrumencie. Niektórzy kupują instrumenty już trzylatkom, jednak w tym wieku nauka powinna być raczej zabawą i oswajaniem się z budową gitary czy pianina. Nie można w tym czasie malucha do niczego zmuszać, ponieważ zazwyczaj przynosi to odwrotny skutek- dziecko się zniechęca i przestaje wykazywać zainteresowanie muzyką.
Dopiero dzieci w wieku około sześciu, siedmiu lat można zapisać na prywatne lekcje, do ogniska muzycznego lub do szkoły muzycznej. Decyzja zależy od wielu czynników, na przykład nie w każdej miejscowości jest szkoła muzyczna.

SZKOŁA MUZYCZNA – WAÅ»NY WYBÓR

Decyzję o posłaniu dziecka do szkoły muzycznej należy bardzo dokładnie rozważyć. W dużych miastach są do wyboru dzienne szkoły połączone z z realizacją przedmiotów ogólnokształcących obowiązujących we wszystkich szkołach lub popołudniową szkołę muzyczną. To drugie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej obciążające dla dziecka, które de facto pracuje w dwóch placówkach. Jest to także trudniejsze dla rodziców, szczególnie młodszych dzieci, które trzeba wozić z jednej szkoły do drugiej, więc staje się to dużym wyzwaniem logistycznym.
Należy także pamiętać, że do każdej szkoły muzycznej dziecko musi zdać egzaminy, które także kończą każdy kolejny rok nauki.

WYBÓR INSTRUMENTU

Młodzi muzycy mają możliwość nauki gry na różnych instrumentach, jednak najczęściej wybierane to skrzypce, flet i pianino. Oczywiście, aby stać się wirtuozem należy włożyć w ćwiczenia całe serce, często wylać mnóstwo łez, a także zrezygnować z wielu rozrywek. Wiedzą o tym doskonale osoby, które poświeciły dzieciństwo i młodość na lekcje gry na pianinie. Gdy mija pierwszy entuzjazm, często przychodzą chwile zwątpienia i zniechęcenia, kiedy większość czasu trzeba spędzać na powtarzaniu żmudnych ćwiczeń, wykonywać je systematycznie, codziennie. Radość z gry przychodzi z czasem, gdy pianino słucha już muzyka i potrafi on wydobyć z niego najpiękniejsze melodie.

Facebook

YouTube