Gitara Akustyczna

Gitarowe brzmienie

Gra na gitarze to skryte marzenie niemal każdego nastolatka, które wbrew pozorom nie jest wcale tak trudne do zrealizowania. Zasada jest prosta, aby osiągnąć w życiu swój mały cel trzeba bardzo chcieć i dołożyć wszelkich starań, aby go zrealizować. Tylko wówczas można mieć niemal pewność, że wszystko się uda.

Oczywiście, oprócz ogromnego zapału do nauki gry na gitarze potrzebny jest również sam instrument. Gromadząc odpowiednie środki na jego zakup, należy podjąć pewne nadrzędne decyzje. Przede wszystkim przyszły gitarzysta powinien się zastanowić jakiego rodzaju gitarę chce zakupić. Podstawowy podział gitar polega na różnicowaniu je na gitary akustyczne, w których drganie strun wprawia w ruch powietrze produkując przy tym dźwięk, oraz gitary elektryczne, w których z kolei drgające struny zamieniają się na sygnał elektryczny wzmacniany przez specjalny wzmacniacz i emitowany przez głośniki.

Nazewnictwo wśród gitar akustycznych jest dość przewrotne, gdyż wśród jej rodzajów znajduje się: gitara klasyczna o charakterystycznym łagodnym brzmieniu dzięki miękkim, nylonowym strunom, gitara akustyczna o brzmieniu ostrzejszym dzięki strunom metalowym, czy gitara barokowa.
Do gitar elektrycznych z kolei należą: gitary elektryczne, gitary basowe, gitary elektroklasyczne i tak zwane Cigar Box Guitar.

Osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z gitarą sugeruje się rozpoczęcie nauki od gitary akustycznej. Jej niezaprzeczalnym atutem jest uniwersalność, dzięki której można na niej zagrać niemal wszystko. Szczególnie dobrze wpasowuje się jednak w brzmienia muzyki rozrywkowej, takiej jak: jazz, blues, rock, muzyka country i folkowa. Kolejnym aspektem przemawiającym za zakupem tej właśnie gitary dla początkującego gitarzysty jest zdecydowanie jej cena, wyraźnie niższa od gitar elektrycznych. Należy pamiętać, że nawet największy zapał może z biegiem czasu i po kilku nieudanych próbach okazać się słomianym, dlatego nie ma większego sensu wyrzucać dużej ilości pieniędzy na chwilowy kaprys.

Gitarowy dźwięk jest w modzie od lat. Każdy chciałby od czasu do czasu wygrać na swoim instrumencie ulubione melodie. W gruncie rzeczy, nauka gry na gitarze nie jest taka trudna jak się wydaja, a jedynie wymaga ćwiczeń i pewnej dozy cierpliwości i zaangażowania.

Zobacz też lekcje gry na gitarze klasycznej, gitarze elektrycznej oraz basowej.