Gitara elektryczna

Gitara elektryczna

Gitarowe brzmienia są w zasadzie domeną współczesnych czasów. Do przeciętnego człowieka dochodzą niemal codziennie, czy to z radia, czy z telewizji, czy z ulubionej płyty. Każdy, kto zasmakował w przygodzie z gitarą łatwo się od niej nie uwolni, gdyż najzwyczajniej w świecie gra na gitarze uzależnia.

Osoby, które mają już pewne doświadczenie w grze na gitarze akustycznej, której zasada działania opiera się na wytwarzaniu dźwięku w skutek wprawiania w ruch powietrza pod wpływem szarpania strun, zdecydowanie powinien spróbować mocnego, elektrycznego brzmienia.
Gitara elektryczna ma nieco bardziej skomplikowany sposób działania, polegający na wytwarzaniu specjalnego napięcia elektrycznego za pomocą przetwornika elektromagnetycznego po wcześniejszym poruszeniu metalowych strun znajdujących się w polu magnetycznym. Powstały sygnał elektryczny jest następnie wzmacniany przez wzmacniacz i emitowany przez głośniki. Wzmacniacz może posiadać specjalne pokrętła, które nadają brzmieniu określone efekty i w znaczący sposób wpływają na barwę muzyki. Koszt tej „elektrycznej” zabawki jest co prawda horrendalnie wysoki, lecz doświadczonemu gitarzyście sprawi zapewne nie lada frajdę.
W zasadzie w gitarowym światku obowiązuje podstawowy podział gitar na akustyczne i elektryczne. Gitary elektryczne z kolei dzielą się na: konkretne już gitary elektryczne, gitary basowe, gitary elektroklasyczne i gitary typu Cigar Box Guitar. Nieodłącznym elementem każdej z nich jest jednak wspomniany wcześniej przetwornik elektromagnetyczny umiejscowiony pod strunami.

Zakup gitary elektrycznej nie będzie dobrym rozwiązaniem dla początkującego gitarzysty dopiero uczącego się poszczególnych chwytów, gdyż koszt instrumentu jest po prostu zbyt wysoki. Zdecydowanie łatwiej i taniej grę na gitarze opanowuje się przy pomocy gitary akustycznej, na której, dzięki jej uniwersalnemu brzmieniu, można wygrać niemal wszystko.

Można powiedzieć, że aktualnie zapanowała prawdziwa moda na grę na gitarze i zakładanie własnych zespołów, zwłaszcza wśród młodych dziewcząt i chłopców. Rozwijanie muzycznych umiejętności przez młodzież jest na tyle korzystna, że wiąże się ze znacznie efektywniej spędzanym czasem, aniżeli równie popularne w dzisiejszych czasach gry komputerowe.