Lekcje gry na keyboardzie

Lekcje gry na keyboardzie – muzyka tez może stać się pasją

Badania naukowców dowodzą, że dzieci, które pobierały lekcje nauki przed ukończeniem szóstego roku życia mają znacznie lepiej rozwiniętą pamięć, zarówno do dźwięków, ale także do nauk ścisłych czy języków obcych. Nie od dziś wiadomo, że muzyka uwrażliwia oraz rozwija abstrakcyjne myślenie.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w dodatkowych zajęciach z muzyki, zwłaszcza lubią pobierać lekcje gry na instrumentach. Szczególnym powodzeniem cieszą się lekcje gry na keyboardzie. Gra na tym instrumencie wbrew pozorom nie jest trudna ani nużąca, wprost przeciwnie. Maluchy zafascynowane możliwościami instrumentu i różnorodnością dźwięków nigdy na lekcjach się nie nudzą i z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.

szkola-muzyczna-keyboard

Od kiedy zacząć naukę gry na keyboardzie

Edukację muzyczną warto rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ poprzez muzykę rozwija się pamięć, koncentracja i wyobraźnia, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości mając swój wkład w intelektualny rozwój dziecka. Optymalnym wiekiem na rozpoczęcie gry na keyboardzie będzie granica między czwartym a dziesiątym rokiem życia.

Szkoła muzyczna czy lekcje indywidualne

Jeśli dziecko posiada wysoko rozwinięty słuch muzyczny warto zastanowić się nad wyborem właściwej drogi w edukacji muzycznej.

Rodzice mają do wyboru :

  • dzienną szkołę muzyczną połączoną z zajęciami z normalnego toku nauczania
  • popołudniową szkołę muzyczną
  • lekcje prywatne, zazwyczaj jeden lub dwa razy w tygodniu.

Najczęściej na początku nauki jest ogromny zapał oraz entuzjazm zarówno ze strony dzieci, jak i rodziców. Zazwyczaj po kilku tygodniach mogą pojawić się problemy i pierwsze zniechęcenie, kiedy gra na instrumencie jeszcze nie wychodzi, a ćwiczenia są żmudne. Jest to bardzo ważny czas – warto wtedy wspierać dziecko i pozytywnie motywować do dalszej nauki.

Podczas pierwszych, najtrudniejszych miesięcy, dobrze byłoby określić jakiś konkretny czas, kiedy zostanie podjęta ostateczna decyzja o kontynuowaniu nauki gry. Wtedy dziecko powinno się już przyzwyczaić do codziennej nauki, mogą się w tym czasie pojawić też pierwsze sukcesy, co z kolei będzie ogromną motywacją do dalszej kontynuacji lekcji. Również rodzic po tym okresie będzie też już wiedział, czy maluch odczuwa satysfakcję i przyjemność z grania, czy jest to tylko przykry i konieczny obowiązek. Warto w trudnych chwilach początkowego muzykowania wspierać dziecko oraz wzmacniać jego poczucie wartości.

czarno-biale-lekcje-gry-na-keyboardzie

Jeśli w pobliżu miejsca zamieszkania nie ma szkoły muzycznej, a rodziców nie stać na prywatne lekcje nauki gry, można zapisać dziecko do ogniska muzycznego, które działa przy każdym, lokalnym ośrodku kultury.