Lekcje gry na ukulele

Ukulele to rodzaj małej gitary z czterema strunami. Należy ono do grupy instrumentów szarpanych i służy wyłącznie do akompaniamentu. Stworzony na Hawajach instrument staje się coraz popularniejszy.

Jakie ukulele wybrać na początek?

Występują różne rodzaje ukulele. Ten klasyczny model to ukulele sopranowe, które będzie odpowiednie dla osób początkujących. To także najpopularniejszy model instrumentu. Wyróżnia je najmniejszy rozmiar i cienki, charakterystyczny dźwięk. Instrument będzie odpowiedni, gdy chcemy rozpocząć naukę gry na ukulele. To także dobry wybór dla dzieci i młodzieży.

Występują również ukulele tenorowe i barytonowe, które będą miały większy rozmiar. Wydobyć z nich można również inny dźwięk niż z sopranowego. Większych rozmiarów będzie także ukulele koncertowe, które wyróżnia głośniejszy i pełniejszy ton.

Przy wyborze instrumentu trzeba również zastanowić się, gdzie chcemy grać. Jeżeli mają to być warunki domowe, wystarczy akustyczny instrument. Jeżeli jednak planujemy występy publiczne, lepsze będzie ukulele z możliwością podłączenia do wzmacniacza.

Nauka gry na instrumencie

Nauka gry na ukulele nie jest zbyt trudna. Jak w przypadku każdego kursu, ważna jest systematyczność. Można zdecydować się na kurs online. Dobrym wyborem może okazać się jednak szkoła muzyczna, gdzie będziemy mieli kontakt z nauczycielem. Szkoła muzyczna daje też gwarancję profesjonalnej edukacji.

Podstawową sprawą w nauce gry jest opanowanie zestawu akordów, dzięki któremu będziemy mogli zagrać różne melodie. Trzeba także opanować szarpanie strun.

Zalety i trudności

Zaletą ukulele jest niewątpliwie jego rozmiar. Jest dużo mniejsze od gitary, dlatego łatwiej utrzymać je w dłoniach. To ważne dla początkujących. Instrument ma tylko 4 struny. Łatwiej więc opanować na nim grę niż na 6-strunowej gitarze. Ponadto gra się jedynie palcami, bez użycia kostek.

Nie należy się zrażać po pierwszych niepowodzeniach. Warto być wytrwałym, a regularne ćwiczenia przyniosą efekt. Trzeba uważać na opuszki palców – intensywne ćwiczenia mogą spowodować, że będą zaczerwienione i obolałe. Potem palce przywykną do kontaktu ze strunami.

Początki nauki gry na ukulele nie zawsze są łatwe, zwłaszcza gdy planujemy grać i śpiewać jednocześnie. Lepiej najpierw poznać chwyty, nauczyć się je grać, a potem dośpiewywać powoli piosenkę.