Lekcje gry na pianinie wiąże się z wieloma korzyściami, ale do ich rozpoczęcia potrzebny będzie instrument. Szkoła muzyczna to przecież nie jedyne miejsce, gdzie ćwiczymy, ale też domowe zacisze. Warto wobec tego wyposażyć się w odpowiednie pianino, które jednak nie musi być klastyczne, ale w wersji cyfrowej. Obecnie nie ma nawet konieczności kupowania nowego, gdyż mamy do dyspozycji wiele używanych modeli lub opcję wypożyczenia instrumentu. Bez wątpienia każdy znajdzie dla siebie optymalne rozwiązanie, które pozwoli mu na rozpoczęcie swojej przygody w świecie muzycznym.

Wybieramy pianino – akustyczne czy cyfrowe?

Zanim udamy się do sklepu muzycznego, trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujemy i jakie są nasze możliwości – metrażowe, finansowe. Do wyboru mamy klasyczne pianino, czyli akustyczny instrument lub model cyfrowy. W obu przypadkach można mówić o wielu zaletach, ale też o pewnych wadach. Zasada ich działania jest bardzo podobna, ale nie są to takie same instrumenty. Różnią się pod wieloma względami. Przy pianinie akustycznym dźwięk wydobywany jest przy użyciu siły mechanicznej, a w wersji cyfrowej nie obędzie się bez zasilania sieciowego/bateryjnego/akumulatorowego. W pianinie klasycznym mamy struny wprawiane w drganie na skutek uderzających o nie młoteczków. Instrumenty cyfrowe pozbawione są strun, są w pełni elektroniczne i wszystko polega na cyfrowym zapisywaniu fal dźwiękowych. Odtwarzane są wcześniej nagrane dźwięki pianina akustycznego. Nie mamy wobec tego do czynienia z naturalnym brzmieniem, co dla wielu stanowi spory minus.

klawisze od fortepianu

Pianina akustyczne mają pewną istotną wadę w postaci niemałej wagi, która może wynosić nawet ponad 200 kg. Duże gabaryty i praktycznie brak mobilności nie działają na korzyść tego instrumentu. Pianino cyfrowe może ważyć zaledwie kilkanaście kilogramów, a waga tych najcięższych nie przekracza 70 kg. Obecnie można kupić pianino hybrydowe będące połączeniem modelu akustycznego z cyfrowym, co stanowi ciekawą alternatywę. Mowa jest tutaj o instrumencie mających drewnianą klawiaturę z pełnym mechanizmem młoteczkowym, a jego waga wynosi kilkadziesiąt kilogramów. Nie trzeba go stroić, jak ma to miejsce przy klasycznym pianinie. W przypadku modeli akustycznych każda zmiana miejsca wymaga strojenia. Przy codziennych i długich ćwiczeniach czynność ta musi zostać wykonana nawet dwa razy w roku. Dużo większe możliwości dają pianina cyfrowe, są też mniej kłopotliwe, ale najlepsze brzmienie zapewniają modele akustyczne. Jego barwa to jedno, ale czas wybrzmiewania także ma znaczenie. Istotne będą również koszty – pamiętać należy tutaj o tym, że cena idzie w parze z jakością.

Co ma znaczenie przy wyborze pianina?

Najważniejszymi parametrami w przypadku każdego pianina są te dotyczące klawiatury i brzmienia instrumentu. Jeśli kupujemy model cyfrowy, warto wybrać klawiaturę najwierniej oddającą ciężar klawisza. Klawisze powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Od mechanizmu i klawiatury zależy wygoda i łatwość wydobywania dźwięków, łącznie z siłą, barwą i brzmieniem. Na instrumencie muzycznym gramy właśnie ze względu na dźwięk, dlatego na uwadze powinno się mieć elementy wpływające na brzmienie. Przy pianinie cyfrowym zależy ono przede wszystkim od jakości wgranych sampli, używanych głośników, wzmacniaczy. Z kolei na brzmienie i barwę instrumentu akustycznego wpływa to, z jakich materiałów powstał, precyzja jego wykonania, zastosowane rozwiązania techniczne, strojenie.

Kupić pianino czy wynająć? Oto jest pytanie!

Ograniczony budżet nie powinien być wymówką do zwlekania z nauką gry na pianinie, bo mamy przecież wypożyczalnie instrumentów muzycznych. Jest to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Szeroki wachlarz wyboru sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego czy jest początkującym lub bardziej doświadczonym pianistą. Do dyspozycji mamy w atrakcyjnych cenach nowoczesne instrumenty wysokiej klasy, znanych i cenionych marek. Można je wypożyczyć praktycznie od zaraz, są gotowe do gry, ubezpieczone. Jest to wspaniała opcja dla dzieci i dorosłych. Tym bardziej dla osób ze słomianym zapałem. Może zdarzyć się tak, że gra na pianinie nie będzie tym, co chcemy kontynuować w dłuższej perspektywie czasu, a zakup pianina to duży wydatek, długoterminowa inwestycja. Jeśli jednak wiążemy z muzyką na tym instrumencie swoją przyszłość, pasjonuje nas to, potrzebować będziemy swojego własnego sprzętu, skrojonego na miarę indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Dobrym rozwiązaniem będzie też wypożyczenie na próbę interesującego nas modelu, aby przetestować go przed zakupem.

Nauka gry na pianinie

Naukę gry na instrumentach klawiszowych najlepiej rozpocząć w szkole muzycznej ( szkoła muzyki rozrywkowej Virtuoso). Szkoła muzyczna uczy teorii muzyki, pozwoli opanować podstawy gry, oferuje również lekcje indywidualne. Zajęcia gry na pianinie to idealne rozwiązanie dla dzieci i młodzieży, którzy posiadają talent muzyczny i pragną go rozwijać. Dla początkujących niewątpliwie sprawdzą się lekcje, zajęcia indywidualnie z nauczycielem. Niewątpliwie,  jeżeli ktoś chce poprawić swoje zdolności manualne powinien jak najszybciej zapisać się na nauki gry na pianinie. Wydaje się, ze nie ma lepszego sposobu na to, aby nauczyć  się sprawnie operować palcami. Wiele osób uważa, że lekcje gry na pianinie są dla ludzi, którzy już posiadają zaawansowane umiejętności manualne. Twierdzą oni, że nie posiadając takich zdolności nie ma nawet sensu zabieranie się za naukę. Jednakże, to nieprawda. Sprawnego operowania palcami każdy może się bowiem nauczyć.

Umiejętności gry na pianinie- różne poziomy kształcenia

Warto zauważyć, ze szkoła muzyczna oferuje lekcje gry na pianinie na różnych poziomach. Jeśli ktoś już miał‚ kiedyś styczność z tym instrumentem spokojnie może zacząć naukę gry od nieco wyższego poziomu. W przypadku zupełnie niedoświadczonych osób najlepiej zacząć od najniższego poziomu, aby nauczyć się podstawy gry, najlepiej sprawdzą się lekcje indywidualne ze swoim nauczycielem.

Ponadto, przy wyborze odpowiedniego poziomu mają również znaczenie zdolności, o których była mowa wcześniej. Jeśli nie jesteś szczególnie uzdolniony pod względem manualnym, jak już wspomniano jak najbardziej również możesz uczyć się gry, jednakże, powinien raczej rozpocząć od najbardziej podstawowych lekcji gry na pianinie, ażeby stopniowo doskonalić swoje umiejętności gry na instrumentach klawiszowych w tym pianinie. Szkoła pianina pozwoli dobrać poziom odpowiedni dla Ciebie. Gra na pianinie online sprawdzi się u uczniów, którzy już nieźle radzą sobie z grą.