Mamy już gitarę. Wiemy, że trzeba ją stroić oraz wiemy, jak dbać o poprawne ułożenie prawej i lewej dłoni. Nadszedł czas na ćwiczenia, które jednocześnie udoskonalą technikę gry na instrumencie oraz pozwolą się oswoić ze strunami i gryfem.

Metronom

Dobre nawyki warto tworzyć od samego początku! Każde ćwiczenie należy wykonywać z metronomem. Dzięki temu zarówno ucho, jak i palce nauczą się podświadomie wyczuwać rytm i do niego dopasowywać swoją grę. Nawet najlepsza solówka grana poza rytmem będzie brzmiała źle.

Czyste akordy

Zdecydowaną większość znanych i nieznanych piosenek można zagrać za pomocą kilku podstawowych chwytów. Mądrze jest więc konsekwentnie ćwiczyć trzymanie akordów. Najlepszy sposób na oswojenie się z akordami to złapanie danego chwytu (na początku najlepiej e-moll) i szarpanie po kolei każdej ze strun. Głównym wyzwaniem w tym zadaniu jest uzyskanie czystego brzmienia każdej z szarpanych strun. Na samym początku może się to okazać trudne, ponieważ palce nie są jeszcze przyzwyczajone do dokładnego dociskania strun, a opuszki palców lewej dłoni niejednokrotnie zaczepiają niższe struny.

Płynne zmienianie chwytów

Drugim ćwiczeniem, które sprawi, że gitara zacznie wydobywać coraz przyjemniejsze dla ucha dźwięki, jest płynne zmienianie chwytów. Wybierz 3 – 4 akordy (na początek świetnie sprawdzi się e-moll, a-moll i C-dur). W równych odstępach czasu postaraj się uderzyć prawą ręką wszystkie struny, a po każdym uderzeniu zmień chwyt. Dbaj o to, by brzmienie było jak najbardziej czyste. Na początku zmieniaj akordy bardzo powoli, a wraz z osiągnięciem wprawy zacznij przyspieszać.

Ćwiczenia chromatyczne

To świetny sposób na rozgrzanie i rozciągnięcie palców prawej ręki. Ćwiczenia chromatyczne znane są również jako „drabinka” i polegają na zaangażowaniu każdego z czterech palców. Na początek warto przypisać każdemu z nich konkretny próg;

Palec wskazujący – próg I
Palec środkowy – próg II
Palec serdeczny – próg III
Palec mały – próg IV

Na początku dociśnij pierwszy palec do pierwszego progu najgrubszej struny (E) i szarpnij ją prawą ręką. To samo zrób z drugim, trzecim i czwartym palcem. Potem powtórz to samo ćwiczenie, ale ze struną niższą (A). Po przejściu „drabinki” przez wszystkie struny przesuń całą pozycję o jeden próg i powtórz ćwiczenie. Rozpocznij od bardzo wolnego tempa, które wraz z postępami zwiększaj. To ćwiczenie z czasem pozwoli rozwijać grę w stronę sekcji solowych.

Bicie

Piosenki grane na akordach wymagają wyćwiczenia ruchu tworzonego przez prawą rękę. Sposób i częstotliwość uderzania w struny to właśnie „bicie”. Uderzania odbywają się „w dół” i „w górę”. Podczas pierwszych ćwiczeń złap dowolny akord i uderzaj w struny gitary prawą ręką najpierw z góry, a po chwili z dołu. Owo machanie to podstawa do gry np. na ogniskach.

Piosenki dla początkujących

Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z gitarą, na pewno marzy o graniu ulubionych piosenek. Okazuje się, że wiele znanych utworów jest możliwych do zagrania nawet na tym początkowym etapie.
Myslovitz – Peggy Brown – e, D, G, C
Wilki – Baśka – G, a, C
Kult – Gdy nie ma dzieci – a, E
Dżem – Sen o Victorii – C, a, F, d

Te piosenki zna niemal każdy. Warto zacząć od znanych utworów – dużo łatwiej będzie „wczuć” się w klimat i rytm danego numeru.

Szkoła muzyczna – to najlepszy sposób na efektywną naukę gry na instrumencie. Uważne oko doświadczonego nauczyciela pozwoli wyeliminować potencjalne złe nawyki i uchroni przed kontuzją, np. nadgarstka. Nauka z doświadczonym muzykiem to również kopalnia wiedzy, która ułatwia proces uczenia się gry na gitarze.