Chyba każdy zna powiedzenie: „Śpiewać każdy może – trochę lepiej lub trochę gorzej. Te słowa doskonale sprawdzają się w praktyce. Jeśli jednak naszym pragnieniem jest umiejętność profesjonalnego operowania głosem, powinniśmy oddać się w ręce fachowców. Świetnym rozwiązaniem będą zajęcia indywidualne w nauce śpiewu lub lekcje śpiewu w szkole muzycznej. Samodzielna nauka śpiewu nie jest nieraz wystarczalna mimo wokalnych umiejętności. Nauka śpiewu, lekcje wokalu to krok, który z powodzeniem można podjąć w każdym wieku.

Podstawowe błędy popełniane podczas śpiewu

Niektórzy ludzie zostali obdarowani przez Matkę Naturę piękną, charakterystyczną barwą głosu. To jednak nie wszystko. Struny głosowe, gardło i krtań to narzędzia, o które każdy wokalista (niezależnie w jakim punkcie swojej kariery się znajduje) musi dbać z największą starannością. Jakie błędy popełniane są najczęściej podczas śpiewania? Trenerzy emisji głosu zgodnie podkreślają, że są to:

  • zbyt częste podnoszenie głowy – początkujące osoby podświadomie unoszą głowę i podbródek, aby uwolnić z gardła więcej powietrza. Skutek jest jednak odwrotny, a gardło ulega zaciśnięciu;
  • płytki oddech – osoby dopiero rozpoczynające przygodę ze śpiewem często zapominają, jak odpowiednio pracować przeponą, której użycie podczas śpiewania jest kluczowe;
  • napinanie brwi lub czoła – podczas niekontrolowanego spinania mięśni twarzy automatycznie napina się również krtań;
  • zaciskanie szczęki – aby dźwięk został uwolniony z gardła, potrzeba nieco wysiłku. Zaciskanie ust tylko pogorsza sprawę.

Dlaczego ćwiczenia powinny iść w parze z nauką śpiewu?

Ładny śpiew to jedno, ale żeby głos posłużył nam przez długie lata, do swojego codziennego harmonogramu należy włączyć zestaw przydatnych ćwiczeń technicznych i oddechowych. Dzięki nim nie napotkamy problemów podczas śpiewania zbyt niskich oraz zbyt wysokich dźwięków, a sama czynność śpiewania będzie nie tyle przyjemniejsza, ile zdrowsza dla naszych strun głosowych.

Wszystko też zależy od odpowiedniego podejścia i odpowiedniego nauczyciela jeśli chcesz nauczyć się śpiewu. Ważna jest prawidłowa emisja głosu, wydobywania dźwięku. Na każdym etapie nauki śpiewu ważne są ćwiczenia swoim głosem.

Jakie ćwiczenia zaleca się podczas nauki śpiewu?

Aby wykorzenić złe nawyki, początkującym kursantom zalecane są ćwiczenia z… butelką wody. Plastikową butelkę stawia się na głowie. Dlaczego? Aby oduczyć się podnoszenia głowy w trakcie śpiewu. Jak zostało wspomniane wcześniej, ten z pozoru niewinny ruch prowadzi do tego, że gardło od razu zaczyna się zaciskać. Umiejscowienie butelki na głowie pozwala na prawidłowe ustawienie ciała i wyzbycia się przekonania, że uniesiony podbródek równa się większej ilości przestrzeni w gardle.

dziewczynka w słuchawkach śpiewa do mikrofonu na żółtym tle

Kolejną praktyką nauki śpiewu jest ćwiczenie przepony. Gdy śpiewamy, nie powinniśmy nabierać dużych haustów powietrza do płuc. Owszem, dawka tlenu jest bardzo istotna dla śpiewaka, ale trzeba pamiętać o jednym. Zbyt duży wdech do płuc oznacza uniesienie ramion i klatki piersiowej, skrócenie szyi, a to z kolei ponownie skutkuje zaciśnięciem gardła. Przed rozpoczęciem repertuaru muzycznego należy kilka razy uaktywnić przeponę. Wystarczy proste ćwiczenie. Kładziemy się na plecach, a na brzuchu umieszczamy coś ciężkiego np. książki. Kontrolujemy oddech tak, aby najpierw unosiły się książki, a dopiero potem klatka piersiowa. Następnie powtarzamy czynność, ale już bez balastu.

Gdzie podjąć lekcje śpiewu?

Jest kilka miejsc, gdzie możemy podjąć naukę śpiewu: szkoła muzyczna, zajęcia indywidualne z trenerem głosu, lekcje wokalu lub samodzielna nauka śpiewu. Wszystko zależy od wokalnych umiejętności, jeśli od najmłodszych lat dzieci mają talent, warto zapisać je na lekcje śpiewu. Szkoła muzyczna będzie dobrym rozwiązaniem gdy dopiero zaczynasz śpiewać.

Jest kilka sposobów na to, aby nauczyć się śpiewać. Dobry trener głosu to podstawa, a tym bardziej powinniśmy go rozważyć, gdy naprawdę marzymy o karierze wokalnej.

Jeśli z natury jesteśmy nieśmiali, dobrym rozwiązaniem będą grupowe zajęcia wokalne, lekcje wokalu. Śpiewanie przed szeroką publicznością budzi uzasadniony w ludziach lęk. Lekcje śpiewu wśród większej społeczności pozwalają na przełamanie osobistych barier psychologicznych. Wiele szkół aktorskich prowadzi zajęcia w takiej formie.

Kolejnym miejscem, które może stać się bramą do muzycznego świata, jest szkoła muzyczna. Tego typu placówka to gwarancja otrzymania wiedzy i niezwykle technicznego podejścia do tematu.

Ostatnią opcją jest lekcja indywidualna, zajęcia indywidualne z coachem. To dobry wybór, jeśli zależy nam na tym, aby nauczyciel skupił się wyłącznie na nas i naszych postępach. Należy mieć jednak na uwadze, że ten wariant jest znacznie droższy od pozostałych.