Akordeon to instrument nieco dzisiaj zapomniany, choć ciągle jeszcze odgrywający ważną rolę w światowej muzyce. W ostatnich latach dało się nawet zauważyć pewien wzrost zainteresowania nauką gry na tym właśnie instrumencie. Charakteryzuje go wszechstronność, dzięki czemu pojawia się w różnych stylach i tradycjach muzycznych – zarówno tradycyjnych, jak i zupełnie współczesnych.

Akordeon – co warto o nim wiedzieć?

Akordeon to instrument dęty miechowy, którego pochodzenie ginie w pomroce dziejów. Swoją ostateczną, bardzo zbliżoną do współczesnej formę zdobył w połowie dziewiętnastego wieku. Od tego czasu powstały nieprzeliczone odmiany akordeonów, harmonii i instrumentów pokrewnych, zbliżonych do nich budową. W akordeonie dźwięk powstaje dzięki przepływowi powietrza przez stroiki przelotowe. Przepływ ten generowany jest dzięki ruchom miecha – w obie strony. Po lewej stronie znajduje się kilka szeregów guzików basowych, a po prawej (melodycznej) klawiatura podobna do fortepianowej. W innej odmianie tego instrumentu strona melodyczna również zaopatrzona jest w guziki (zamiast klawiatury), jednak najbardziej popularne są obecnie instrumenty pierwszego rodzaju. Akordeon jest instrumentem szeroko wykorzystywanym w różnych stylach i nurtach muzycznych. Znajduje zastosowanie w muzyce tradycyjnej, ale też współczesnej muzyce rozrywkowej. Ogromny repertuar utworów napisanych do tej pory (i ciągle powstających) na ten właśnie instrument sprawia, że z całą pewnością każdy może odnaleźć w nim coś dla siebie. Warty przy tym pamiętać, że w wielu dzisiejszych stylach muzycznych, jak na przykład w niektórych nurtach muzyki latynoamerykańskiej, akordeon jest instrumentem absolutnie niezbędnym.

Lekcje gry na akordeonie

Nauka gry na akordeonie na początku może wydawać się dość trudna – w końcu opanować trzeba dwie strony instrumentu i konieczne jest wyrobienie w sobie dużych umiejętności koordynacji alby grać prawą ręką i lewą jednocześnie. Dobry nauczyciel, jego wieloletnie doświadczenie potrafi i lubi uczyć, może jednak z łatwością pokierować uczniem w taki sposób, że nauka staje się łatwa i przyjemna.W praktyce chyba nie ma ucznia, który przynajmniej w średnim stopniu nie byłby w stanie opanować proste melodie i techniki gry na tym instrumencie. Warto jednak pamiętać, ze osiągane wyniki zależeć będą przede wszystkim od wkładu pracy własnej. Nawet najlepszy nauczyciel może tylko pokierować rozwojem ucznia, ale najważniejsze będzie musiał wykonać on sam. Wydaje się jednak, że warto. Akordeon jest instrumentem dającym duże możliwości – zarówno solowe, jak i zespołowe. Dlatego też chyba nikt nigdy nie żałował, że nauczył się na nim grać.

Aby nauczyć się podstaw gry na akordeonie guzikowym warto wybrać szkołę muzyczną lub indywidualnie uczyć się gry na akordeonie. Lekcje gry pozwalają nam poznać jaka jest technika gry, jak czytać zapis nutowy. W szkole muzycznej zaczynamy od samego początku, od teorii a następnie przechodzimy do nauki gry na instrumentach. Na ćwiczenie gry na akordeonie powinniśmy znaleźć czas codziennie, aby pokonać wszystkie trudności, jeśli w przyszłości planujemy grać zawodowo. Lepiej uczą się uczniowie w młodszym wieku, dorosłych niestety jest już trudniej nauczyć i trzeba poświęcić więcej czasu na ćwiczenie.

piękny, nowoczesny akordeon

Czy akordeon to dobry instrument dla dziecka?

W dzisiejszych czasach praktycznie każda szkoła muzyczna oferuje naukę również w klasie akordeonu. Jest to instrument ważny z wielu powodów, który na stałe znalazł swoje miejsce w naszej kulturze. Dziecko uczące się gry na akordeonie już bardzo szybko osiągnie satysfakcję z włożonej w to pracy. W późniejszym życiu umiejętność gry na tym instrumencie z całą pewnością dostarczy wiele radości i towarzyskich możliwości.