Rozwój osobisty, jak również edukacja, to obecnie jedne z najważniejszych aspektów, jeśli chodzi o nasze życie. Warto jest jednak wiedzieć, że bardzo często dochodzi do sytuacji, w których, po ukończonych studiach, wykonujemy zawód, który w żadnym stopniu nie pokrywa się z naszymi zainteresowaniami czy pasjami. Taka sytuacja, najczęściej prowadzi do różnego rodzaju problemów, a stres czy poczucie niespełnienia, to zdecydowanie najłagodniejsze z syndromów takiego stanu rzeczy. Nie należy zatem bać się tego, by realizować swoje pasje i zainteresowania i rozwijać je pod okiem doświadczonych i wykształconych kierunkowo nauczyczycieli. Szkoła muzyczna, wbrew powszechnej opinii, wcale nie oznacza tego, że po jej ukończeniu, nie będziemy mieli żadnej możliwości rozwoju. Jest wręcz na odwrót.
“Mamo, tato, chcę się uczyć w szkole muzycznej!”
Dzieci, szczególnie kiedy są małe, wykazują bardzo duże zainteresowanie różnymi dziedzinami: Chętnie sięgają po książki, kredki czy instrumenty muzyczne. My, jako rodzice, mamy obowiązek pokazać naszym pociechom, że dana rzecz, którą się zainteresowały, może być ciekawa i atrakcyjna dla nich. Najgorsze, co można zrobić, to zabić pasję w dziecku. A tak, niestety dzieje się bardzo często. Jeśli zatem nasza pociecha chce spróbować swoich sił w śpiewie, czy grze na instrumencie, w miarę naszych możliwości, powinniśmy dać jej szansę na sprawdzenie się w tym aspekcie. Kto wie? Być może to właśnie będzie początek narodzin nowego, wybitnego muzyka, o którym kiedyś usłyszy cały świat?
Dlaczego warto postawić na edukację w szkole muzycznej?
Kiedy zauważymy, że nasze dziecko bardzo ładnie śpiewa czy też radzi sobie całkiem dobrze, jeśli chodzi o grę na wybranym instrumencie, powinien być to dla nas znak, że właśnie w tym kierunku powinniśmy je kształcić. Tym bardziej, że taką chęć wyraża dziecko i nie jest to podyktowane spełnieniem ambicji rodziców. Prawda jest bowiem taka, że szkoła muzyczna kształci nie tylko w wybranym aspekcie – czy to wokalnym czy jeśli chodzi o grę na instrumencie. Dziecko w szkole muzycznej nabywa szeregu różnego rodzaju umiejętności, o których zdobycie trudno w innych szkołach.
Pierwszą i najważniejszą umiejętnością, którą nasza pociecha zdobędzie w czasie nauki w szkole muzycznej, jest wykształcenie w sobie cierpliwości. Zarówno śpiew jak również i gra na instrumencie, wymagają ogromnych jej pokładów. Nie zawsze wszystko będzie wychodziło od razu, ale nie oznacza to, że mamy się poddawać. Dziecko będzie wyraźnie widziało postęp w swoich działaniach na polu muzycznym, ale też zrozumie, że ten postęp wynika z tego, że cierpliwie i konsekwentnie dążyło do tego, aby te efekty się pojawiły. To nie była kwestia nauczenia się na pamięć definicji, czy zapamiętania kilku reguł, które trzeba wzorowo powtórzyć w czasie odpowiedzi przy tablicy. To coś znacznie więcej. Pokora, cierpliwość ale też wytrwałość w dążeniu do wyznaczonego celu – to cechy, które szkoła muzyczna z pewnością pomoże rozwinąć dziecku. Z pewnością te umiejętności będą cenne nie tylko, jeśli chodzi o późniejsze, dorosłe życie naszego dziecka, ale przydadzą się one też na co dzień.
Kolejną, bardzo ważną kwestią, której nie można pominąć, kiedy mówimy o umiejętnościach zdobytych przez naszą pociechę w szkole muzycznej, jest staranność. Dokładność – zarówno jeśli chodzi o obchodzenie się z instrumentem, jak również z naszym głosem – w szkole muzycznej jest podstawą. To także cecha, która będzie niezwykle cenna w dorosłym życiu naszej pociechy.
Od czego zacząć naukę gry w szkole muzycznej.
Na początku każdy uczeń powinien opanować czytanie nut, radzić sobie z zapisem nutowym, nauka teorii muzyki i kształcenia słuchu a następnie rozpoczęcie nauki gry na pianinie, fortepianie czy innym instrumencie. W szkole muzycznej prowadzone są również zajęcia umuzykalniające. Ważne jest gdy poznamy podstawy gry, doskonalenie techniki, pomogą nam w tym indywidualne lekcje gry i samodzielna nauka gry. Po latach nauki mamy już wypracowaną swoją technikę gry na instrumentach. Dużo ćwiczeń pozwala nam grać samodzielnie. Rozpoczęcie nauki gry na instrumentach może nastąpić w każdym wieku przez: dorosłych, dzieci czy młodzież. Jednak najszybciej nauczyć można grać dzieci i młodzież. W nauce gry ważna jest systematyczność i ćwiczenia w domu. Możemy również przejść kurs gry na instrumencie, jednak indywidualne lekcje gry bedą lepszym rozwiązaniem.
Szkoła muzyczna – i co dalej?
W przypadku, kiedy mówimy o edukacji muzycznej, bardzo często pojawiają się obawy rodziców, które związane są z brakiem pracy po tego rodzaju wykształceniu. Nic bardziej mylnego! Jeśli nasza pociecha nie zostanie światowej sławy muzykiem i np. Nie wygra Konkursu Chopinowskiego, nie oznacza to, że jej edukacja muzyczna poszła na marne. Możliwości pracy po ukończeniu szkoły muzycznej, jest bardzo dużo. Jedną z najpopularniejszych ścieżek zawodowych, jest ta, która wiąże się z pozostaniem nauczycielem – czy to w szkole muzycznej, czy na akademii. Wiele oczywiście zależy od tego, jaką drogę dalszego rozwoju wybierze nasza pociecha. Niemniej jednak – profesja nauczycielska to tylko jedna z opcji. Praca w operze, zatrudnienie w orkiestrze czy zespole muzycznym – to kolejne możliwości. Wszystko jest rękach naszych i naszej pociechy – jeśli dziecko będzie widziało, że ma w nas, rodzicach wsparcie, jest duża szansa na to, że skończenie szkoły muzycznej, nie zakończy jego edukacji w tym zakresie, a spowoduje, że dziecko podejmie naukę na Akademii Muzycznej. Stamtąd już tylko krok, do spełnienia marzeń z dzieciństwa.
Dziecko, najczęściej samo doskonale wie, czego chce. Nawet, jeśli pasja, którą w sobie odkryje w najmłodszych latach, wygaśnie, kiedy będzie starsze – nic mu nie odbierze tych umiejętności, które posiądzie w szkole muzycznej. Nawet, jeśli zdecyduje – z takich czy innych względów – że nie chce kontynuować edukacji muzycznej, pokora, cierpliwość jak również staranność czy ambicja – to cechy, które zostaną w dziecku na stałe wykształcone. Są to na tyle uniwersalne zdolności i umiejętności, że z pewnością będą one bardzo pomocne w czasie trwania dalszej edukacji. Co więcej – szkoła muzyczna rozwinie w naszym dziecku wrażliwość – taką, której nie będą w sobie mieli uczniowie innych szkół. Tym samym – jakkolwiek patetycznie to nie zabrzmi – dziecko, które ukończy edukację w szkole muzycznej, z pewnością będzie mogło czuć się w jakiś sposób wyjątkowe. Z kolei my, jako rodzice będziemy mogli spokojnie patrzeć na dalszą edukację naszej pociechy, jednocześnie mając świadomość, że zrobiliśmy wszystko, aby pomagać mu rozwijać pasję, którą dziecko wykazywało.