Nauka gry na instrumentach muzycznych to bardzo często żmudna i ciężka praca, związana z kształtowaniem nie tylko umiejętności muzycznych i talentu, ale także charakteru oraz wytrwałości w kolejnych próbach. Proces kształcenia muzycznego wśród wielu znanych muzyków zaczyna się od stawiania swoich pierwszych kroków w miejscu, jakim jest szkoła muzyczna. Szkoła muzyczna to placówka, w której młodzi adepci szlifują swoje umiejętności gry na instrumentach muzycznych. Kształcenie się w tej właśnie artystycznej dziedzinie ma swój odrębny, trzystopniowy tok nauczania. Obejmuje on szkołę podstawową, średnią oraz wyższą, czyli uczelnię wyższą, pozwalającą zdobyć wykształcenie kompletne.
Lekcje gry, naukę można zacząć praktycznie w każdym wieku. Gra na instrumentach to prawdziwa przyjemność. Lekcje gry w szkole muzycznej cieszą się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży.
Szkoła muzyczna oferuje szeroki zakres zajęć z gry na różnych instrumentach np: klarnecie, gitarze, gitarze elektrycznej, perkusji, keyboardzie, fortepianie, akordeonie, pianinie, saksofonie lub nauka śpiewu.
Zajęcia prowadzone w szkole muzycznej dają duże możliwości w świecie muzyki, jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę ze śpiewem lub grą na instrumentach. Absolwenci takiej szkoły mogą rozwijać swoją pasję z pracą muzyka.
Z jakich części składa się klarnet?
Jednym z instrumentów, na którym gry uczą się uczniowie szkoły muzycznej Virtuoso w Rzeszowie, jest klarnet. Klarnet to instrument dęty, pochodzący z XVIII wieku. W rodzinie instrumentów dętych jest to zdecydowanie jeden z najtrudniejszych przedstawicieli. Dla porównania, nauka gry na nim jest zdecydowanie trudniejsza, niż w przypadku popularnego saksofonu. Jednak brzmienie klarnetu i umiejętność czystej gry na nim rekompensuje wiele trudności. Brzmienia wydobywane są z klarnetu dzięki kilku częściom, z których się składa, a są to korpus górny i korpus dolny, czara głosowa, baryłka oraz ustnik. Po złożeniu tych wszystkich elementów, a także nastrojeniu instrumentu, można przystąpić do gry. Nauka gry na klarnecie wymaga dwóch ważnych czynników. Pierwszym jest doskonalenie umiejętności samego grającego, a drugim – dobrej jakości sprzęt, dzięki któremu nauczyciel będzie w stanie wychwycić, kiedy to grający popełnia faktycznie błędy przy wykonywaniu utworu, a nie jest to wina niskiej jakości instrumentu.
Nauka gry na klarnecie
Gra na klarnecie (lekcje gry na klarnecie), poza zapamiętaniem sekwencji melodyjnych, wymaga także nauki szeregu czynności, jakie artysta wykonuje ustami, by wydobyć z instrumentu pożądany dźwięk. Chodzi tutaj przede wszystkim o odpowiednie ułożenie ust. Dolna warga powinna być swoistą ochroną podczas gry, by zęby nie zahaczały o stroik. Dlatego też powinno się ją założyć na dolną partię zębów, wówczas wytworzy się swego rodzaju ochrona. Kolejnym elementem jest ułożenie ustnika. Ten powinien spoczywać na dolnej wardze, a od góry być delikatnie przytrzymany zębami, tak by był stabilny podczas gry. Najtrudniejszym elementem dla wielu artystów grających na klarnecie właśnie, jest odpowiednie ułożenie policzków. Te powinny być dosyć luźne i swobodne. Jednocześnie każde spięcie mięśni może spowodować nietrafienie we właściwy dźwięk.
Lekcje gry na klarnecie nie należą do najprostszych, jednak po wieloletnich próbach i intensywnych ćwiczeniach, usta same automatycznie wiedzą, jak się ułożyć, kiedy tylko klarnecista wsuwa ustnik do gry. Klarneciści na całym świecie zasilają szeregi największych filharmonii i orkiestr symfonicznych. Grają muzykę klasyczną, ale także odnajdują się we współczesnych brzmieniach. Umiejętność gry na tak złożonym instrumencie jest wyboistą ścieżką, jednocześnie dającą wiele satysfakcji.