Saksofon jest jednym z powszechniej chyba wykorzystywanych instrumentów muzycznych. Pełni bardzo ważną funkcję w muzyce klasycznej, ale w powszechnym pojęciu kojarzony jest oczywiście przede wszystkim z muzyką jazzową i rozrywkową. Jest też instrumentem dającym grającemu na nim muzykowi ogromne możliwości. Dlatego też również dzisiaj bardzo chętnie wybierany jest przez początkujących muzyków.

saksofon leży na zeszycie z nutami

Co należy wiedzieć o saksofonie?

Mimo tego, że saksofon wykonany jest w zdecydowanej większości z metalu, zaliczamy go do grupy instrumentów dętych drewnianych, co wynika ze sposobu, w jaki powstaje w nim dźwięk. Instrument ten występuje aż w dziewięciu odmianach, które różnią się detalami konstrukcyjnymi, wielkością, brzemieniem i skalą wysokości dźwięków, jakie pozwalają uzyskać. Najbardziej popularne są jednak trzy z nich – saksofon altowy, sopranowy i tenorowy. Saksofon altowy to instrument, który zapewne większość ludzi kojarzy pod tą nazwą. Jego charakterystyczny dźwięk i ciepła barwa znalazły uznanie w wielu nurtach muzyki współczesnej – zarówno poważnej, jak i rozrywkowej. Bez saksofonu trudno dziś wyobrazić sobie muzyki jazzowej, wielu odmian rocka, bluesa i wielu innych. Saksofon sopranowy charakteryzuje się nie tylko wyższą skalą dźwięków, ale również zupełnie odmiennym wyglądem. Nie posiada on charakterystycznych zagięć i jest całkowicie prosty. Niższe dźwięki od saksofonu altowego pozwala wydobywać saksofon tenorowy. Jest on też od niego nieco dużo większy. Wszystkie trzy instrumenty cieszą się dziś tak samo dużą popularnością i zainteresowaniem.

Nauka gry na saksofonie

Tak samo jak w przypadku każdego innego instrumentu, lekcje gry, nauka gry na saksofonie zaczyna się od podstaw. Na początku uczniowie w szkole muzycznej uczą się o instrumentach muzycznych, budowie tego instrumentu i poznają teoretyczne podstawy gry. Jednocześnie powoli uczą się wykonywać najprostsze utwory. Z czasem wprowadza się coraz trudniejsze ćwiczenia, a repertuar proponowanych utworów jest powiększany. Tempo nauki może być oczywiście różne. Wykwalifikowany, doświadczony i zaangażowany nauczyciel to jedno. Najważniejsza jest jednak – tak samo, jak w przypadku wszystkich innych instrumentów – praca własna i słuch muzyczny. Im więcej ćwiczy się, gra samodzielnie w domu, tym postępy będą szybsze. W praktyce, dla osiągnięcia faktycznych postępów poleca się ćwiczyć codziennie, przynajmniej przez godzinę. Rolą nauczyciela jest tu przede wszystkim dobór odpowiednich ćwiczeń, korygowanie popełnianych błędów i właściwe ukierunkowanie. Warto też wiedzieć o tym, że nauka gry na instrumencie zawsze musi iść w parze z nauką teorii muzyki i kształceniem słuchu muzycznego. Pamiętajmy, że gra na instrumencie jest trudna i aby nauczyć podstaw gry na saksofonie i jeśli wiążemy przyszłość z grą na instrumentach potrzebna będzie dużo pracy, cierpliwość i zajęcia w szkole muzycznej. Lekcje gry na saksofonie powinny być dla muzyka przyjemnością. Grać na instrumentach może każdy, jednak naukę gry na saksofonie należy zacząć już jako dziecko.

Saksofon – czy to dobry instrument dla dziecka?

Zdecydowanie saksofon jest dobrym instrumentem dla każdego dziecka i chyba każda szkoła muzyczna posiada klasy saksofonu. Daje on duże możliwości nie tylko gry w zespole, ale również solowej. Jest więc z całą pewnością instrumentem, na którym nauka gry dawać może dużą satysfakcję. Oczywiście nowe instrumenty wysokiej jakości są dość drogie, należy jednak pamiętać, że istnieje również możliwość ich wypożyczania.

W szkole muzycznej oprócz gry na saksofonie możemy też nauczyć się gry na innych instrumentach np na: akordeonie, klarnecie, perkusji, gitarze.