Pandemia koronawirusa wymusiła na nas wiele modyfikacji i zmian w życiu codziennym.
Nowe obostrzenia spowodowały, że liczba uczniów biorących udział w zajęciach grupowych musiała zostać ograniczona,

Jak z rozwojem niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej poradziła sobie szkoła muzyczna Virtuoso?

Po pierwsze jej założyciele nie popadli w nadmierną panikę ani popłoch. Nie odwołali też zaplanowanych lekcji nauki gry na instrumentach. Zaczęli szukać jakiegoś wyjścia z tej patowej sytuacji. I tak zrodził się pomysł, by nauka gry na instrumentach odbywała się za pośrednictwem najpopularniejszych komunikatorów internetowych. Nauka gry na instrumentach online okazała się bardzo dobrą opcją, z której zadowoleni byli zarówno uczniowie, jak i ich nauczyciele.

Czemu szkoła muzyczna Virtuoso zdecydowała się na naukę gry na instrumentach online?

Nie od dziś wiadomo, że długie przerwy w nauce gry na instrumentach negatywnie odbijają się na postępach edukacyjnych uczniów. Gdy przez dłuższy czas nie ćwiczą i nie mają kontaktu z instrumentami muzycznymi. To zapominają, czego się do tej pory nauczyli.

Poza tym nauka gry online jest czymś w rodzaju indywidualnych zajęć i konsultacji z uczniami, które przecież przed wybuchem pandemii również miały miejsce. Nauka gry na instrumentach online pozwoliła także szkole muzycznej Virtuoso dotrzeć do tych uczniów, którzy byli tylko na liście rezerwowych. Dzięki temu, że zajęcia muzyczne odbywały się zdalnie również i oni mogli brać w nich czynny udział.

Zalety nauki gry na instrumentach online

Po pierwsze nie trzeba nigdzie dojeżdżać i wlec ze sobą ulubionego instrumentu. Po drugie dzięki nauce gry na instrumentach online łatwiej podpatrzeć jak radzą sobie inni. To skutkuje tym, że można się od nich czegoś pożytecznego nauczyć.

Po trzecie nie trzeba stresować się ewentualnymi niepowodzeniami. Gdyby coś poszło nie tak, zawsze można się rozłączyć. Po czwarte nauka na instrumentach za pośrednictwem Internetu stwarza możliwość lepszej koncentracji i skupienia. W końcu każdy z uczniów jest w swoim domu. I ma optymalne warunki do nauki.

Minusy nauki gry przez Internet

Po pierwsze nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z nauczycielem prowadzącym. Przez to nie może on korygować błędów w grze uczniów na bieżąco. Poza tym nauczyciel nie jest w stanie usłyszeć, czy dany uczeń gra czysto, czy fałszuje. Uniemożliwiają to zakłócenia na linii. Muzyka płynąca z głośników komputera to nie to samo, co ta grana na żywo. Ponadto w trakcie zajęć online nie da się porozmawiać ze wszystkimi.