Muzyka od zawsze stanowi nieodłączny element ludzkości. Rozwijając pasje człowiek uczy się wytrwałości w dążeniu do celu, uzbraja się w cierpliwość i uczy się pokonywania trudności życiowych. Śpiew dodatkowo doskonale usprawnia pracę mózgu i pozwala walczyć z nieśmiałością oraz wstydliwością.
Dla kogo nauka śpiewu?
Chyba każdy z nas słyszał popularne powiedzenie „Śpiewać każdy może…”. No właśnie. Tak naprawdę to naukę śpiewu każdy z nas przeszedł już w dzieciństwie. Pierwsza z lekcji odbywa się już w pierwszym roku po narodzinach, z czasem rozwijając się i doskonaląc. Dzieci bowiem poznają barwy, rytmy, słuchają dźwięków. Na tym etapie większość z nas poprzestaje. Ci, u których zamiłowanie do muzyki rozwija się, kształcą się w tym kierunku dalej. Wiek oczywiście nie jest bez znaczenia. To właśnie w młodzieńczych latach najłatwiej wykształcić słuch absolutny. Dzieci nie maja bowiem takiego poczucia wstydu i chętniej eksperymentują z muzyką. Dlatego to doskonały moment, by rozpocząć naukę śpiewu pod czujnym okiem profesjonalisty.
Samodzielnie czy z nauczycielem?
Tak naprawdę sprawa jest bardzo indywidualna. Wszystko zależy od wrodzonych umiejętności i talentu. Należy bowiem mieć na uwadze, że samo osłuchanie z muzyką oraz filmy publikowane w sieci to za mało. Jest jednak również wielu samouków, którzy radzą sobie doskonale sami, rozwijając umiejętności wokalne. Jednak większość z nas wymaga wsparcia osoby doświadczonej. Tutaj w nauce śpiewu pomocne są lekcje śpiewu w szkole muzyki lub indywidualne, prywatne lekcje śpiewu z profesjonalistą. Należy bowiem mieć na uwadze, że śpiewając nie jesteśmy w stanie idealnie wsłuchać się w dźwięki, które wydajemy. Można oczywiście nagrać się i odsłuchać, jednak nie daje to gwarancji czystości dźwięku. Ponadto trudno jest ocenić samemu, czy dany dźwięk jest tym właściwym. Dlatego właśnie szkoła śpiewu, szkoła muzyczna to doskonały sposób na doskonalenie wokalu. Nauczyciel wyeliminuje błędy, przeszkoli w zakresie emisji głosu. Pomoc w tym przypadku jest niezbędna, by szybko pojawiły się efekty pracy nad śpiewem.
Oprócz lekcji śpiewu w szkole muzycznej, ważne są ćwiczenia. Bardzo pomocne mogą okazać się prywatne lekcje śpiewu lub kursy śpiewu. Są również dostępne lekcje online jeśli chcesz nauczyć się dobrze pracować głosem. Na lekcji śpiewu nauczyciele pracują nad głosem i dykcją, pozwalają też zdobyć pewność siebie, co jest ważne przy wystąpieniach publicznych. Fajnym ćwiczeniem piosenek jest karaoke (muzyka rozrywkowa), możemy robić to co sprawia nam przyjemność i jednocześnie ćwiczyć głos. Nauka gry jak również nauka śpiewu powinna być rozwijana od najmłodszych lat.
Kiedy zacząć?
Zasada jest prosta – im wcześniej, tym lepiej. Nauka śpiewu pod okiem specjalisty polecana jest nie tylko dla osób, które wiążą swoją przyszłość ze śpiewem. To również doskonały sposób na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Oprócz wspomnianych korzyści dla ciała i ducha, śpiew poprawia samopoczucie i wpływa na zdrowie fizyczne. Jak wskazują badacze, śpiew dodatkowo podnosi samoocenę i poczucie przynależności. Zacząć można w każdym wieku. Dla dorosłych to również doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Muzyka uspakaja i rozładowuje napięcie, zatem sprawdzi się dla ludzi żyjących w permanentnym stresie. Nauka śpiewu to nie tylko praca nad emisją głosu, ale również praca nad własnym ciałem.
Jak zacząć?
Szkoła muzyki jest najlepszym sposobem na rozwój i naukę poprawnej emisji głosu. Jednak w przypadku osób, które próbują swoich sił samodzielnie, warto zaznajomić się z tematem, jak prawidłowo wytwarzać dźwięki. W czynności biorą bowiem udział mózg, przepona, struny głosowe, język, usta…Od czego zatem zacząć?
- Należy rozpocząć od codziennej rozgrzewki wokalnej. W tym celu warto pobrać odpowiednie ćwiczenia wokalne, które pomogą w prawidłowej emisji głosu.
- Codziennie należy wykonywać ćwiczenia oddechowe. Prawidłowa praca przepony jest niezwykle ważna i wpływa na pracę strun głosowych.
- Można rozważyć zakup kursu nauki śpiewu lub zapisać się na warsztaty muzyczne. Każda pomoc jest na wagę złota i pomaga rozwijać umiejętności wokalne.
Kilka dodatkowych rad
- Nauka śpiewu jest dla każdego.
- Trenuj głos.
- Dbaj o głos, pijąc wodę.
- Ćwicz wdechy i wydechy.
- Szanuj głos.
- Trenuj ciało.
- Bądź otwarty na naukę.
- Trening czyni mistrza.
- Skorzystaj z pomocy.
- Nie marnuj głosu.
Nauka śpiewu czy to samodzielnie czy z pomocą nauczyciela to sposób na rozwijanie pasji i wyrabianie w sobie wrażliwości. Dzięki pomocy specjalistów człowiek uczy się dążenia do wyznaczonych celów, staje się bardziej otwarty i pewny siebie. To wszystko przekłada się z kolei na komfort życia i współdziałania w społeczeństwie.