Po zakupie odpowiedniej gitary możemy przejść do dalszego etapu. Faktem jest, że samodzielna nauka gry na instrumencie może okazać się wielkim wyzwaniem. Czasami warto więc rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonych profesjonalistów, nauczycieli czy lekcje gry na gitarze w szkole muzycznej. Poniższe wskazówki z pewnością będą stanowić znaczące ułatwienie podczas stawiania pierwszych kroków przez początkujących gitarzystów.
- Nastrojenie gitary
Gitara przed użyciem zawsze musi być nastrojona. Jest to absolutną podstawą do nauki gry na gitarze i do tego, aby sprzęt nadawał się do użytku. W innej sytuacji nie wydobędziemy z niego całego potencjału, a gra stanie się prawdziwą katorgą. Nienastrojony instrument wydaje zupełnie inne dźwięki – pamiętajmy, że ich częstotliwość ma znaczenie. Należy również zaznaczyć i zwróć uwagę, że brak przygotowania gitary sprawia, że już od pierwszych dni „psujemy swój słuch”. Co to oznacza? Przyzwyczajamy się do dźwięków, które odbiegają od normy, a tym samym utrudniamy sobie wypracowanie pożądanych rezultatów. Każdy, kto zakupi instrument powinien więc dowiedzieć się, w jaki sposób go nastroić. Na szczęście w sieci znajduje się wiele praktycznych poradników, które mogą okazać się przydatne. Nie zapominajmy o tym, że każda gitara posiada zupełnie inne parametry, a więc wymaga indywidualnego podejścia! Być może dobrym posunięciem okaże się zakup stroika elektrycznego.
- Prawidłowe posługiwanie się prawą ręką
Nie posiadasz żadnego doświadczenia w grze na gitarze? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz popełniał najpowszechniejsze błędy, które są wynikiem braku umiejętności praktycznych. Jednym z nich jest nieprawidłowe posługiwanie się prawą ręką – szarpanie struny za pomocą palca wskazującego nie jest mile widziane. Robimy to intuicyjnie, ponieważ tak jest najwygodniej. Nie możemy jednak utrwalać w sobie złych nawyków. Ważne jest, aby część strun szarpać kciukiem, a pozostałe palcem wskazującym, środkowym oraz serdecznym. Wydaje się być to bardzo wymagającym zadaniem, jednak wystarczy odrobina zaangażowania, aby się przyzwyczaić. Faktem jest, że początkowo nasze palce wydają się być mało sprawne. Potrzeba czasu, aby je „wyćwiczyć”, a tym samym poprawić ruchy. Przekłada się to na znacznie lepsze efekty dźwiękowe.
- Angażowanie lewej ręki
Kolejnym krokiem gry na gitarze jest zaangażowanie lewej ręki. Podobnie, jak w poprzednim przypadku wykorzystujemy wszystkie palce – od wskazującego po małe. Szarpanie strun za pomocą kciuka wymaga większego doświadczenia, a więc na początku może się to nie udać. Oczywiście pierwsze melodie grane przy użyciu obu rąk nie mogą być zbyt skomplikowane. Najlepiej jest zacząć od gamy C-dur. Podstawą jest nauka chwytów – na skomplikowane utwory przyjdzie jeszcze czas, a więc nie warto jest rzucać się na głęboką wodę.
- Przyswojenie chwytów
Niemal każda początkująca osoba pragnie możliwie najszybciej rozpocząć granie piosenek, jednak nie jest to możliwe. Konieczne jest przyswojenie wszystkich podstawowych chwytów. Akordów gitarowych jest wiele – w sieci dostępne są diagramy, które ukazują, w którym miejscu musimy naciskać strunę. Jak można się domyślić, nie jest to przypadkowe. Zacznijmy od najprostszych akordów, dzięki którym odegramy wiele popularnych utworów. Stale podnośmy poprzeczkę, jednak nie narzucajmy zbyt szybkiego tempa. Przejście na wyższy poziom zaawansowania jest możliwe tylko wtedy, gdy podstawy opanowaliśmy do absolutnej perfekcji.
- Wyćwiczenie techniki nauki gry na gitarze.
Oczywistym jest, że na początku podczas gry na gitarze będą wydobywać się rozmaite trzaski oraz niepożądane dźwięki. Nie należy się nimi przejmować, ponieważ będą one zanikać wraz z rozwojem umiejętności. Musimy wyćwiczyć technikę – zwróćmy uwagę na prawy nadgarstek. Nie może on znajdować się w sztywnym położeniu, gdyż przez to najprawdopodobniej nigdy nie pozbędziemy się wspomnianego dudnienia. Płynnie poruszający się nadgarstek sprawi, że wydobywające się dźwięki były delikatne i przyjemne dla uszu. Nie każdy jednak może opanować grę na gitarze w zaciszu własnego domu.
Szkoła muzyczna wydaje się być najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy już od samego początku nie chcą utrwalać błędów. Pamiętajmy, że bardzo ciężko oduczyć się złej techniki – można powiedzieć, że jest to trudniejsze, niż nauczenie się gry na instrumencie od zera.
Lekcje indywidualne gry na gitarze też są dobrym wyborem, jeśli chcesz nauczyć się prawidłowej gry i poznać podstawowe akordy. Zajęcia odbywają się indywidualnie co daje możliwość większego rozwoju. Zajęcia grupowe szkoły muzycznej są dobrym wyborem dla średnio zaawansowanych. Edukacja muzyczna wymaga od uczniów systematyczności i wielu ćwiczeń.
Nauka gry na gitarze nie tylko jest popularna wśród dzieci i młodzieży ale również wielu dorosłych pragnie brać lekcje gry. Jeśli długi czas ćwiczymy, będziemy czerpać przyjemność z nauki gry na gitarze i z całą pewnością będziecie spędzać czas w miłej atmosferze.
Każdy nauczyciel gry na gitarze powie, że najlepiej do nauki gry dla początkujących jest zacząć grę na gitarze klasycznej. Osoby które miały długą przerwę powinny wziąć korepetycje lub lekcje gry na gitarze aby przypomnieć sobie podstawy.
Wyróżniamy kilka rodzai gitar, które możesz wybrać: gitara klasyczna, gitarę akustyczną, gitara elektryczna. Szkole muzycznej możesz podjąć nie tylko lekcje gry na gitarze ale również na innych instrumentach: flecie poprzecznym, keyboardzie, pianinie, perkusji.
Szkoła muzyczna Virtuoso oferuje pełen szereg lekcji gry na instrumentach w tym na naukę gry na gitarze Rzeszów.