Perkusja to niezwykle ważny instrument w zespole muzycznym. To ona nadaje rytm i wyznacza tempo ścieżki dźwiękowej. Mogłoby się wydawać, że jest to instrument prosty i łatwy do opanowania. Nic bardziej mylnego. Aby grać profesjonalnie, potrzebna jest cierpliwość i wiele lat systematycznej nauki i ćwiczeń.
Zakup sprzętu
Naukę należy rozpocząć od skompletowania zestawu. Tradycyjna perkusja składa się z ośmiu części: bębna, werbla, kotła, dwóch półkotłów, trzech talerzy. Nie warto rozpoczynać nauki od zakupu profesjonalnego sprzętu. Zachwyt i pasja to jedno. Talent i zaangażowanie to drugie. Perkusja to również pałki. To niezastąpiony element, który pozwala wystukiwać rytm. Na początek to właśnie pałki stanowią podstawę do pierwszych ćwiczeń dłoni.
Samemu czy z nauczycielem?
Nauka gry, lekcje gry na instrumencie to długie godziny ćwiczeń. Czy można nauczyć się samemu? Oczywiście, jednak w początkowej fazie istotna jest pomoc osoby nadzorującej. Stąd nauczyciel czy zespół szkół muzycznych są zalecane. Wśród nas jest wielu geniuszy, jednak wiele zależy też od odpowiedniego podejścia, by wydobyć rodzony talent, należy pozbyć się barier, które uniemożliwiają prawidłową grę. Tutaj należy również wspomnieć o typowych podstaw gry, sprawach technicznych, jak trzymanie pałki, granie stopą, wypracowanie odpowiednich ćwiczeń. Szkoła muzyczna i opieka nauczyciela pozwalają zdecydowanie szybciej się rozwinąć, dzięki czemu szybciej pojawią się efekty.
Nauka gry na perkusji cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży. Jeśli chcesz rozpocząć swoją przygodę z muzyką i wiążesz z nią przyszłość ważna jest nauka gry od wczesnych lat. Dzieci dużo łatwiej nauczyć gry na instrumencie niż osoby już starsze. Uczniowie szkoły muzycznej poświęcają dużo czasu na ćwiczenie grając na instrumentach w każdej wolnej chwili. Gdy dopiero zaczynasz i jesteś samoukiem bardzo pomocna może okazać się pomoc nauczyciela, który przekaże nam wiele materiałów edukacyjnych, dzięki czemu różne znaki będą dla nas bardziej zrozumiałe. W szkole muzycznej (szkoła muzyki rozrywkowej) przyjmuje uczniów w różnym wieku.
Absolwenci szkoły muzycznej są już obyci z publicznością i wystąpienia publiczne takie jak koncert przychodzą im z łatwością i bezstresowo.
Systematyczne ćwiczenia i pogłębianie wiedzy
Kiedy podstawy zostały opanowane, konieczne są systematyczne ćwiczenia, by doskonalić umiejętności. Z pewnością każdy nauczyciel zgodzi się z zasadą, iż lepiej ćwiczyć codziennie po godzinie, niż kilka razy w tygodniu poświęcając kilka godzin.
Nie bez znaczenia jest również wiedza. Mimo iż duża część perkusistów gra ze słuchu, nauka nut jest doskonałym uzupełnieniem. Nuty na perkusję są proste, zatem warto zgłębić temat, co z pewnością wzbogaci późniejszy repertuar muzyka.
Pad i werble
Wielu muzyków wskazuje, iż warto zakupić na początek pada. Elementy zajmują niewiele miejsca i co ważne dla domowników minimalizują hałas, który przy perkusji może stanowić poważny problem. To narzędzia bardzo pomocne w szlifowaniu talentu, z czasem opanowana technika przełoży się na szybką i efektywną grę na całym zestawie perkusyjnym.
Słuchaj, naśladuj, próbuj, graj…
Muzyka nie opiera się na realizowaniu i powielaniu jednego gatunku, rytmu. Szczególnie perkusja jest w tej materii niezwykle zróżnicowana. Dlatego należy otworzyć się na różne style muzyczne i starać się wypracować swój własny i niepowtarzalny styl. Niezwykle ważna jest również współpraca z innymi muzykami. Oczywiście na początku będzie to raczej bierne słuchanie, lecz po kilku lekcjach z pewnością przełoży się to na pierwsze ćwiczenia i próby. Niezastąpione są również rady kolegów muzyków, bardziej doświadczonych w temacie.
Perkusja – trening dla ciała
Zestaw perkusyjny wymaga od gracza sporej dawki energii. Dlatego ważna jest nie tylko właściwa postawa, ale również rozgrzewka oraz odpowiednie napięcie mięśni. Garbienie się podczas gry utrudnia swobodne oddychanie, co przyczyni się do szybkiego zmęczenia. Mięśnie również wymagają odpowiedniej rozgrzewki, by podczas długiej gry uniknąć bólu i kontuzji.
Słuchaj siebie samego
Dla samouków poleca się szczególnie nagrywanie siebie samego. To doskonała opcja, by wyłapać błędy i niedociągnięcia. Dlatego tak istotne jest wsparcie nauczyciela, który odpowiednio wskaże błędy i poprowadzi gracza przez pierwsze etapy nauki.
Nauka gry na perkusji to długie godziny pracy. Jednak systematyczność i chęć pogłębiania wiedzy oraz kunsztu muzycznego z pewnością przełoży się na szybkie efekty. Ja w każdym przypadku, najważniejsze są ćwiczenia i trening.
Jeśli jednak okaże się że nauka gry na perkusji jest dla Ciebie zbyt trudna, warto spróbować gry na innych instrumentach np: gitara basowa, fortepianie.