W szkołach muzycznych i podczas nauki śpiewu często słyszy się o prawidłowej emisji głosu. Nic dziwnego, skoro proces ten można odpowiednio doskonalić poprzez prawidłowe ćwiczenia.

Czym jest emisja głosu?

Emisja głosu to nic innego jak proces wydobywania się głosu podczas śpiewu czy recytacji. Technikę można doskonalić poprzez odpowiednie ćwiczenia. Każda szkoła muzyczna oprócz samej teorii dodatkowo prowadzi ćwiczenia, które mają usprawnić proces wydobywania dźwięku poprzez odpowiednie oddychania, artykulację, zmianę barwy, dynamiki, tempa. Co więcej aparat głosowy można odpowiednio ustawić, co wymaga koordynacji czynności krtani, rezonatorów i układu oddechowego.
Każda osoba pracująca głosem doskonale zdaje sobie sprawę, że praca nad głosem to tak naprawdę długa i żmudna technika, jednak efekty są zadziwiające. Głos staje się swobodny, przyjemny dla słuchacza i wyraźny. Należy jednak zaznaczyć, że za efektywność ćwiczeń odpowiada nie tylko praktyka, ale równie świadoma koordynacja oddechu z aparatem głosu. Nauka śpiewu dzięki temu staje się przyjemnym doświadczeniem, a prawidłowa emisja głosu pozwala na swobodę w mowie i śpiewie.

Prawidłowy oddech

Za prawidłową emisję głosu głównie odpowiada oddech. Nauka oddychania przeponą jest w tym przypadku kluczowa. Należy zatem ocenić tor oddechowy, oceniając podczas wdechu przed wypowiadaniem zdania w jakim obszarze poszerza się klatka piersiowa. Ćwiczenia polegają głownie na szybkim nabraniu powietrza, a wolnym wypuszczaniu, wypowiadając przy tym głoski. Taka kontrola nad wydychanym powietrzem pozwoli zmienić torowość oddechu i skierować go ku przeponie. Tego typu ćwiczenia można wykonywać w pozycji leżącej i stojącej.

śpiewające dziewczynki

Ćwiczenia fonacyjne

Po nadaniu odpowiedniego toru oddechowego należy skupić się na ćwiczeniach fonacyjnych. Dlatego należy uruchomić i prawidłowo wykorzystać rezonatory. Ćwiczenia najlepiej wykonywać przed lustrem, by kontrolować właściwą postawę ciała. Stojąc w lekkim rozkroku należy wziąć pełny wdech, przytrzymać oddech i wykonać wolny wydech, wymawiając jednocześnie głoskę A. Ćwiczenie należy powtarzać z innymi głoskami. Z czasem powinny pojawić się wibracje, wyczuwalne podczas wypowiadania głoski M. Można to sprawdzić kładąc dłoń na czubku głowy. Ćwiczenie można oczywiście modyfikować poprzez wypowiadanie dni tygodnia, liczb a także pełnych zdań.

Artykulacja

Za prawidłową artykulację odpowiadają narzędzia mowy: wargi, żuchwa, język i podniebienie miękkie. Tutaj pomocna jest tzw. gimnastyka buzi i języka. Wszelkie akrobacje językiem, dotykanie wargi górnej i dolnej, oblizywanie się przy jednoczesnym wymawianiu trudnych głosek to doskonałe ćwiczenia artykulacyjne. Pomocne jest również napinanie i rozluźnianie warg i wymawianie głosek. Podniebienie miękkie można ćwiczyć poprzez ziewanie i śmiech z otwartymi ustami. Żuchwa z kolei powinna ćwiczyć ruchy na boki.

Samemu czy z profesjonalistą?

Emisja głosu to złożony proces, a ćwiczenia powinny być dobrane indywidualnie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest praktyka pod okiem profesjonalisty. Będzie on kontrolował poprawność ćwiczeń, co wpłynie na wypracowanie dobrych nawyków wokalnych. To pozwoli cieszyć się pełną swobodą podczas śpiewu i mowy.

Jak chronić głos?

Oprócz prawidłowej emisji głosu należy również zadbać o odpowiednią ochronę głosu. Należy zatem nawilżać gardło, stosować inhalacje i pić odpowiednią ilość wody. Krzyk, piszczenie, chrząkanie oraz chrypka negatywnie wpływają na głos, niepotrzebnie go obciążając. Również wszelkie choroby negatywnie wpływają na prawidłową emisję.