Nauczyć grać się na flecie można uczęszczając do szkoły muzycznej, biorąc prywatne lekcje lub samodzielnie korzystając z porad internetowych.
Flet jest instrumentem małym, bezproblemowym i łatwo można go zawsze złożyć. Przez to wszystko zawsze bez problemu można go przenosić i mieć przy sobie. Szkoła muzyczna oferuje naukę gry na tym instrumencie w stopniu I szkoły podstawowej i stopniu II, czyli szkoły ponadpodstawowej.

Rodzaje fletów

Flety dzielą się ze względu na swój kształt, sposób grania na nich oraz ze względu na ich skalę i wielkość. Sam instrument należy do grupy instrumentów dętych drewnianych. W szkole najczęściej rozpoczyna się naukę na flecie sopranowym z palcowaniem renesansowym lub barokowym. Przy czym dobrze jest wiedzieć, że flet prosty jest najstarszym przedstawicielem całej rodziny fletów.
Nauka gry na flecie rozpoczyna się zawsze od nauki trzymania instrumentu i od kolejnych pozycji ułożenia całej ręki.

W jakiej pozycji trzeba grać na flecie?

Flet jest instrumentem lekkim, ale pozycja do gry na nim powinna być odpowiednia, bowiem tylko wtedy da się wydobyć z niego prawidłowe dźwięki. Dlatego też osoba, która gra na flecie, powinna być wyprostowana, mieć uniesiony podbródek, ustnik opierać na dolnej wardze a górną przyłożyć do brzegu ustnika. Nigdy nie należy przyciskać go do zębów. Otwory instrumentu należy szczelnie zakryć palcami, ponieważ w przypadku gdy zrobi się szczeliny, instrument będzie wydawał piszczące dźwięki. Grając, dobrze jest nie patrzeć bezpośrednio na instrument. Po skończonej grze należy ustnik wytrzeć specjalnie do tego przystosowanym wyciorem.
Na tym instrumencie, tak jak na każdym innym, należy ćwiczyć codziennie by dojść do doskonałości. Nauka gry w każdym przypadku wymaga wytrwałości i cierpliwości.

Chwyty gry na flecie

Nauka gry na flecie to nauka poszczególnych kombinacji danych chwytów. Chwyty nie są trudne, jednak istnieje potrzeba ich poznania i nauczenia się ich. Chwyt oznacza kombinację dźwięków zakrytych i odkrytych otworów na flecie. Przy czym:
– kółeczko w pełni zamalowane to całkowicie zakryty otwór na flecie,
– kółeczko nie zamalowane to odkryty otwór,
– kółeczko pól zamalowane a pół nie to otwór zakryty tylko częściowo a częściowo odkryty.

Można wszystko zagrać

Poprzez systematyczne ćwiczenia i konkretną naukę, jaką oferuje szkoła muzyczna, można doskonale nauczyć się grać na flecie i być muzykiem specjalizującym się w grze na tego typu instrumencie. Nauka gry na samym flecie nie jest trudna, wymaga tylko systematyczności. Ponadto, gdy nauka rozpoczyna się na flecie jednego rodzaju, bardzo często kończy się na flecie innego typu. Z czasem poznaje się sposoby i metody gry na poszczególnych rodzajach fletu.
Na tym instrumencie można zagrać muzykę każdego rodzaju zarówno klasyczną jak i rozrywkową. Jego dźwięki są miłe i przyjemne dla ucha a doskonale się w grze na tym instrumencie może spowodować, że z czasem instrumentalista może stać się wirtuozem i mistrzem gry na flecie każdego rodzaju. Wszystko zacząć też można w każdym wieku.