Muzyka towarzyszy nam praktycznie przez całe życie, dobiega niemalże zewsząd. Każdy z nas lubi jej słuchać, niektórzy nawet sami ją tworzą. Obecnie mamy ogromny wachlarz wyboru, jeśli chodzi o instrumenty muzyczne, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Od lat niesłabnącą popularnością cieszą się instrumenty klawiszowe typu pianino, fortepian czy jego alternatywna wersja w postaci keyboardu. Naukę gry na nich można rozpocząć w dowolnym momencie, ale im wcześniej tym oczywiście lepiej. Wiele dzieci wykazuje zainteresowanie światem muzycznym już od najmłodszych lat, co warto mieć na uwadze i wspomóc ich rozwój, zapisując je na zajęcia gry do szkoły muzycznej ( szkoła muzyki rozrywkowej Virtuoso). Lekcje gry na pianinie, fortepianie czy keyboardzie wiążą się z wieloma wymiernymi korzyściami dla każdego.

Czy szkoła muzyczna to dobre rozwiązanie dla dziecka, jakie płyną z tego korzyści?

Jeśli chcemy zagwarantować swojemu dziecku wszechstronny rozwój, warto zapisać je do szkoły muzycznej, gdzie będzie mogło nauczyć się teorii muzyki, podstawy gry, nauka nut i umiejętności gry na instrumentach klawiszowych. W szkole muzycznej uczniowie nie tylko mogą nauczyć się wiele pożytecznego, ale też poznać nowe osoby o takich samych zainteresowaniach. Gra na różnych instrumentach jest wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu, dużo korzystniejszym niż siedzenie przed ekranem komputera całymi godzinami. Trzeba też pamiętać o tym, że dziecko zdobywa dokument potwierdzający tytuł zawodowy po ukończeniu szkoły muzycznej już w przypadku drugiego stopnia. Zaletą chodzenia do szkoły muzycznej jest wzrost wrażliwości artystycznej, kształcenie słuchu, cierpliwości, wytrwałości, ambicji. Dziecko ma okazję do odnalezienia się w pracy zespołowej, uczestniczenia w rożnych wydarzeniach, przeżywania wspaniałych chwil. Można mówić o rozwoju kreatywności, wzroście pewności siebie i wiary we własne siły, większej odpowiedzialności, mniejszej tremie podczas wystąpień publicznych, poprawie pamięci. Dziecko ćwiczy swoje umiejętności takie jak odporność na stres. Zwiększają się możliwości mózgu w zakresie abstrakcyjnego myślenia, logiki. Wszystko to przydaje się w późniejszym życiu. Do wyboru mamy szkołę prywatną i państwową, mogą być one ogólnokształcące lub popołudniowe.

Pora zacząć lekcje gry na fortepianie, pianinie – o czym warto pamiętać?

Gra na pianinie jest nie lada wyzwaniem i jednocześnie świetną zabawą pod warunkiem, że zaczynamy widzieć coraz lepsze efekty. Od czegoś trzeba jednak zacząć, dlatego już na samym początku warto pamiętać o kilku istotnych zasadach, aby ułatwić sobie życie. Zanim przejdziemy do gry na pianinie, trzeba wyrobić w sobie odpowiednią postawę i przyjmowanie prawidłowej pozycji. Krzesło czy stolik do siedzenia przy pianinie powinien znajdować się dokładnie po środku, punktem odniesienia będzie klawisz G. Jeśli wygrywana melodia opiera się głównie na wysokich dźwiękach, zaleca się przyjąć pozycję w kierunku lewej strony klawiatury. W przypadku tych niskich należy zrobić odwrotnie, czyli skierować się lekko w prawą stronę. Kolejnym krokiem będzie ustawienie ramiom do wysokości siedziska. Łokcie zaleca się położyć na tej samej wysokości co klawisze lub niewiele pod klawiaturą instrumentu w przypadku krótszych ramion. Dlaczego jest to takie istotne? To właśnie takie ustawienie ramion sprzyja szybszemu i łatwiejszemu poruszaniu palcami po klawiaturze. Jeśli nadal ktoś ma wątpliwości co do optymalnego ułożenia ramion względem siedziska, można obejrzeć w internecie gotowe filmiki, które przedstawiają profesjonalnego muzyka podczas grania na pianinie. Posiłkowanie się tymi amatorskimi nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż nie ma pewności co do poprawności przyjmowanej postawy i pozycji przez grającego.

To na czym siedzi osoba grająca na pianinie ma duże znaczenie, dlatego należy dobrze pomyśleć swój wybór. Do dyspozycji mamy krzesło, ławę i taboret. Kluczem do sukcesu będzie dobranie siedziska do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Krzesła mają to do siebie, że nie można regulować ich wysokości, dlatego decydując się na nie, trzeba mieć na uwadze posturę swojego ciała i położenie klawiszy instrumentu. W przypadku ławy można liczyć nie tylko na regulowaną wysokość, ale też większy komfort grania ze względu na szerszą powierzchnię. Wygodniej będzie na niej wykonywać ruchy w boki. Wśród większości pianistów to właśnie ława cieszy się największą popularnością.

Co jeszcze jest istotne?

W przypadku lekcji gry na pianinie bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednią pozycję palców, aby uchronić się przed dolegliwościami bólowymi, szczególnie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ból pleców wskazuje na to, że trzeba coś jednak zmienić. Idealna będzie wyprostowana, ale niezbyt sztywna postawa. Nie można się garbić. Z kolei dłoń na klawiaturze powinna znajdować się nieco wyżej niż palce, te z kolei muszą być wygięte w łuk. Pozwoli to na zmniejszenie napięcia w palcach i zwiększenie prędkości gry. Ważne jest także to, aby angażować przede wszystkim palce a nie nadgarstki czy ramiona. Warto też wspomnieć o stopach, które należy położyć płasko na podłodze, aby poczuć większą stabilność. Wystrzegać powinno się grania na ich czubkach. Na pianinie można grać nawet w przypadku krótkich palców, gdyż ich długość nie wpływa na jakość ani technikę gry.

Początkujące osoby powinny zacząć od powolnej gry, rozgrzewce palców. Prędkość należy zwiększać stopniowo, dopiero z nabraniem wprawy i opanowaniem utworu. Zaleca się także korzystać z metronomu, który służy do ustalania optymalnego tempa gry. Bardzo ważna jest uważność podczas grania, zwrócenie uwagi na akordy i rytm, co zmniejszy ryzyko popełnienia błędów. Metoda gonienia za melodią nie jest najlepsza, powinno się przewidywać kolejne dźwięki. Tutaj ponownie kłania się powolna gra, aby wyrobić w umyśle nawyk podejmowania szybszego działania niż palce. Kluczową kwestią dla każdego pianisty jest opanowanie umiejętności czytania nut, co jest niezbędne do stopniowego ulepszania swojej techniki. Szybsze czytanie nut przekłada się na szybszą grę. Podstawą gry na każdym instrumencie jest uzyskanie dobrego poziomu technicznego. Istotna będzie też samodyscyplina i systematyczność, co zaowocuje coraz większymi postępami. Jeśli efekty mają pojawić się szybciej, najlepszym rozwiązaniem będzie poszukiwanie dobrego nauczyciela i rozpoczęcie nauki gry na pianinie pod jego czujnym okiem. Można brać prywatne, lekcje indywidualne lub zapisać się do szkoły muzycznej. Zajęcia online zalecane są jedynie przy poziomie zaawansowanym. Każde rozwiązanie ma swoje plusy. Korepetycje, lekcje z gry na instrumentach klawiszowych można zacząć w każdym wieku: osoby dorosłe, dzieci czy młodzież. Doświadczenie szkół muzycznych pozwoli nam osiągnąć dobre wyniki w nauce gry w szybkim tempie.

Czas na lekcje gry na keyboardzie – jak znaleźć dla siebie idealny instrument?

Podczas wybierania keyboardu nie należy kierować się przede wszystkim ceną. Dużo ważniejsze będą indywidualne preferencje i potrzeby. Instrument muzyczny należy dopasować do użytkownika, mając na uwadze w pierwszej kolejności funkcje sprzętu. Godne polecenia są modele czterooktawowe i dwuoktanowe. Kolejną kwestią będzie polifonia dotycząca liczby głosów i dźwięków wygrywanych przez instrument w tym samym momencie. Uwadze nie może umknąć arpeggio związane ze sposobem wybrzmiewania następujących po sobie dźwięków. Akompaniamenty w keyboardach mogą mieć postać wyłącznie podkładu perkusyjnego lub składać się z większej liczby instrumentów. Istotne przy wyborze keyboardu będą też wyjście na słuchawki i głośniki, klawisze z regulowaną głośnością, pitchbender do płynnego zmieniania barwy wygrywanych dźwięków.